Zeolitin (Clinoptilolite) tilapyada Oreochromis niloticus) bakır toksisitesi üzerine etkisi
Protective effect of zeolite (Clinoptilolite) on copper toxicitiy in tilapia (Oreochromis niloticus)
- Tez No: 181646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada bakırın sublethal düzeyine maruz kalmış Tilapyalar üzerine sudakizeolitin koruyucu etkisi araştırılmıştır. Muameleler, bakır (1,5 mg l-1), bakır+zeolit (1,5 mgl-1+50 mg l-1), zeolit (50 mg l-1) ve kontroldür. 92 gün boyunca balıkların ağırlık ve boycagelişimi, karaciğerde bakır birikimi ve kas protein oranları ölçülmüştür. Ayrıca her ayyapılan kan örneklemelerinde BUN, LDH, glikoz, kolesterol, trigliserit parametrelerideölçülmüştür. Ağırlık değişimi en yüksek % 68,5 oranı ile zeolit muamelesindebulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, protective effects of zeolite in Tilapia, exposed to sublethalconcentration of copper, were investigated. Treatments were copper (1,5 mg l-1), copperplus zeolite (1.5 mgl-1+50 mgl-1), zeolite (50 mgl-1) and control. During the 92 days longexperiment, fish growth by weight and length, copper accumulation in liver, and muscleprotein ratios were measured. BUN, LDH, glucose, cholesterol, and triglyceride parametersof blood were also measured by taken monthly blood samples. The greatest increase inweight was observed in zeolite treatment by 68.8%. Liver copper accumulations were 12,6;10,8; 1,27 and 1,33 ppm for the copper, copper plus zelite, zeolite and control treatment,respectively.