Mavişehir İzmir Bölgesi zeminlerinin geomekanik özelliklerinin belirlenmesi ve bölgede yapılacak yapıların zemin iyileştirme çalışmalarına örnek bir uygulama
The determination of the grounds geomechanic properties in Mavişehir , İzmir and on example application of the floor improve in this area
- Tez No: 181651
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada zmir ili Karşıyaka ilçesi Mavişehir bölgesinin zemin yapısı yapılan sondajlar vedaha önceden bilinen bilgiler ışığında belirlenmiştir. Dinamik etkiler altında zeminin üst yapıya etkisideğerlendirilmiştir. Zeminin sıvılaşma açısından riskli olduğu zeminin dinamik etkiler altında emniyetlitaşıma gücü kaybına uğradığı belirlenmiştir. zmir ili ve çevresinin yüksek bir deprem aktivitesine sahipolduğu, bölgede tarihsel dönemde IX-X şiddetinde (yaklaşık 7.0-7.5 büyüklüğünde) depremleryaşandığı, bu nedenle zmir Deprem Senaryosu ve Deprem Master Planı'nda (Erdik vd., 1999)öngörülen 6.5 büyüklüğündeki senaryo depreminin her an yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalı;mühendislik yapılarının tasarımında bölgenin depremselliği üzerine yapılan araştırmalar dikkatliceincelenmeli; yerel zemin koşulları ve zeminin geoteknik özelikleri gerekli ve yeterli miktarda analizleryapılarak belirlenmeli; özellikle zmir'in kıyı bölgelerindeki çok katlı yapılaşmaların güvenliği açısındandinamik zemin-yapı etkileşimi gerçekleştirilmeli; mikro bölgeleme çalışmaları yapılmalı ve yöreseldinamik zemin davranışı analizlerinin teşvik edilmesi sağlanmalıdır. Bu sebeple zemin iyileştirmeyöntemleri tek tek incelenmiş ve sıvılaşmaya karşı alınabilinecek önlemler gözden geçirilmiştir.Yapılançalışmalar açısından bölgede bir tanesi altı katlı diğeri sekiz katlı iki binanın proje aşamasındanbitirilmesine kadar geçen sürede yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
On this labour, the floor structure of Mavişehir Area , at Karşıyaka Village of zmir City, wasstated under the previous known informations and sondages has been done.Impact of floor structureto the up-side structure has been astimated under dynamic influences.It has been stated that the floorstructure lost its safe carriage power and risky for condesing.It must be considered that zmir and itssurroundings have high risks of earthquake activities.In ancient history of zmir , an earthquake (appox7-7,5 Richter scale) had happened.Because of this,an earthquake (approx 6,5 Richter scale ) whichhas been anticipated in Earthquake Scenario of zmir and A Master Plan of Earthquke ( Erdik vd.,1999 ), may happen at any moment.Researchea done on eartquake risks of the Area must beexamined carefully in engineering construction desings. Local Floor Conditions and GeotechnicalProperties of the Floor Structure must be assigned by doing analyses.For the security of multi-foldedconstructions at shores, dynamic Floor Construction Interaction must be realized.Labours on MicroZoning must be done , supports for local dynamic floor treatment analyses must be provided.For thisreason , methods of floor ımproving have been searched one by one , preacautions which may betaken against consediring , have been reviewed. Labours done on 2 buildings that one of them has 6floor other has 8 , has been examined from start-up to finished.