Konteyner limanının depolama sahasının genetik algoritma ile optimizasyonu
Optimization of container port storage area by genetic algorithm
- Tez No: 181652
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÖKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Liman tesislerinin tasarımında, gemi ve kargo akışına ilişkin istatistikler önemli roloynarlar. Özellikle gemilerin yanaşma yerlerinin boyunun ve kargo depolama alanınınbüyüklüğünün belirlenmesinde, bu istatistikler bazı sayısal ve optimizasyon yöntemleriyleanaliz edilmektedir. Yeterli olabilecek depolama alanının büyüklüğü saptanırken, farklıkargo tipleri hesaba katılmalıdır. Boş ve dolu konteynerler liman ekonomisini etkiler.Konteynerlerin günlük depolama maliyetinin değişimiyle, depo sahasının boyutudafarklılaşmaktadır.Bir konteyner limanının optimum depo sahası, envanter yöntemi ve kuyrukyöntemi gibi bazı optimizasyon yöntemleri kullanılarak belirlenebilir. Genetik Algoritmadabu amaç için kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı, liman sahasında depolanacak konteynersayısını optimum bir şekilde belirlemektir. lk olarak, konteyner istatistikleri, GenetikAlgortima prensiplerine göre derlenmiş ve değerlendirilmiştir. Son olarak, Genetikalgortimadan elde edilen sonuçlar Monte-Carlo simülasyonundan elde edilenlerlekarşılaştırılmıştır.-i-
Özet (Çeviri)
In designing port facilities, the statistics for ship and cargo flow play an important role.Particulary in determining the lenght of berthing places of ships and size of cargo storage are,these statistics are analyzed by some numerical and optimization processes. While determiningthe size of storage area to be efficient, different kinds of of cargo should be taken into account.Empty or full containers affects port economics. By changing the daily storage cost ofcontainers, the size of storage area are also differentiated.The optimum storage area of a container port can be determined by using someconvensionel optimisation processes such as inventory method and queuing method. GeneticAlgorithm (GA) can also be used for this purpose. The aim of this study is to determineoptimally the number of containers to be stored at the port area. In this study firstly, thefundamentals of genetic algorithm introduced. They, the container statistics are gathered andevaluated according to the GA principles. Finally, the results obtained from the GA arecompared with those of the Monte-Carlo Simulation.ii