Tedavi edici sağlık hizmetlerinde çalışan hemşirelerde görülen meslek hastalıkları ve nedenlerinin araştırılması
- Tez No: 18166
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Tedavi edici sağlık hizmetlerinde çalışan hemşirelerde görülen meslek hastalıklarını ve buna neden olan faktörleri belirlemektir. Böylece, hemşirenin çalışma ortamına özgü olumsuz faktörlerin giderilmesinde rehber olunarak; hemşireye huzurlu ve ideal bir çalışma ortamı, topluma da nitelikli hizmet alma olanağı sağlanmış olacaktır. Araştırma, istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve istan bul Tıp Fakültesi Tıp ve Eğitim Hastahaneleri, Sağlık Bakanlığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastahanesi ve Şişli Etfal Hastahanesinde, Tedavi Edici Sağlık Hizmetlerinde çalışan toplam 172 hemşire üzerinde gerçekleştirip mistir. Hemşirelerde meslek hastalıklarını ve buna neden olan faktörleri belirlemek amacı ile, nedenleri ve hastalıkları araştıran 2 anket formu kul lanılmıştır. Bulgular Bilgisayar yardımıyla değerlendirilmiş ve değerlendirmede; yüzdeleme, ki-kare testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; hemşirelerin çalışma koşullarından kaynaklanan bir çok olumsuz faktörün, sağlıkları üzerinde olumsuz fiziksel, sosyal, ruhsal sonuçlar doğurduğu, ileriki çalışma dönemlerinde bu olumsuz faktörlerin daha da etkili olabileceği bulunmuştur. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to find out professional illnesses that are observed in nurses working in therapeutical health services and to determine factors causing them. It is hoped that this research will help reduce to a considerable amount negative factors specific to the working media of the nurses. It is also expected to help create more peaceful and pleasent environments for the nurses and high quality service for the public. The research was carried out on 172 volunteering nurses working in medical treatment health services of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty and Istanbul Medical Faculty Medical and Educational Hospitals, Ministry of Health Bakırköy Psychological and Nervous Disorders Hospital and Şişli Etfal Hospital. In order to determine professional illnesses of the nurses and a causing factors two different questionnaire forms were utilized one for the type of illness and the other for the reasons. The results were evaluated using a computer and in evaluation per- centaging and chi-square were used. In conclusion, it has been found out that, various negative factors caused by the working conditions of the nurses, create physical, social and psychological negative results and that these negative factors can be much more strengthened in the future. 74