Adolesan hastaların hastalığa, hastaneye, hemşireye gösterdikleri tepkiler ve bu tepkileri etkileyen faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 18167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
VII. ÖZET Calismamız/ adolesan dönemindeki hastaların hastalığa, hastaneye, hemşireye karşı gösterdikleri tepkileri ve bu tepkileri etkileyen çeşitli faktörleri incelemek amacıyla planlandı. Araştırma grubumuzu, Î.Ü.Cerrahpaşa Tıp Eğitim Has tanesi ve î.ü. İstanbul Tıp Eğitim Hastanesi îç Hastalıkları, Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı kliniklerinde yatan 12-18 yaş grubundaki 50 kız ve 50 erkek adolesan hasta toplam 100 denek oluşturdu. Adolesan hastaların hastalığa, hastaneye, hemşire ye gösterdikleri tepkileri ve bu tepkileri etkileyen çeşitli faktörleri incelemek amacıyla bir bilgi formu kullanıldı. Veriler bilgisayar yardımıyla, yüzdeleme ve ki-kare önemlilik testinden yararlanılarak değerlendirildi. Sonuç olarak \ hastalık ve hastane kavramlarının adolesanda büyük bir stress yarattıkları, yetişkin ve çocuk servislerinde yatan adolesan hastaların oda arkadaşları ile oldukça sorunları olduğu, tedavi ve uygulamalarda işbirliği istedikleri, büyük bir bölümünün hemşirelerden memnun olduğu saptandı. Bu çalışma ; hastanelerde adolesan servislerinin açılmasının ve adolesan servislerinde çalışacak hemşire, doktor ve personelin adolesan dönemi hakkında özel bilgiye sahip olmalarının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY This study was planned to investigate the response of adolescent patients against to the concept ofi disease/ hospital and nurse and the variable façtors which are responsible för this involved response. Reseach groups of patiens which are used in this study consist of 12-18 years old 50 male and 50 female adolescent patients from the department of General Surgery, Internal Medicine and Orthopedi Clinic's of î.ü. Cerrahpaşa Medical School and î.ü. istanbul Medical School. The guestionnaire f onn was used f ör collecting these data, stasistical analysis were performed by computer with using chi-square testing and percentages were obtained. Conseguently : it was shown that the stress response is produced in adolescent patients by the concept of disease and hospital, adolescent patients those are hospitalised in adult room ör pediatric services have some problems with their roommates, cooperation is wanted when taking çare and treatment, most of them are glad from the nursing services. This study shows that adolescent services must be established in every hospitals the doctors, nurses and other staff must have a special knowledge about the adolescent period.