Çeşitli hizmet alanlarında çalışan hemşirelerde ruh hastalıklarına eğilimin araştırılması
  1. Tez No: 33264
  2. Yazar: SEVİM ŞEREMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, çeşitli hizmet alanlarında çalışan hemşirelerde ruh hastalıklarına eğilim durumunu ve buna neden olan faktörleri saptamaktır. Böylece, hemşirenin çalışma ortamına özgü olumsuz faktörlerin giderilmesinde rehber olunarak; hemşireye huzurlu ve ideal bir çalışma or tamı, topluma da nitelikli hizmet alma olanağı sağlanmış olacaktır. Araştırma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakül tesi ve İstanbul Tıp Fakültesi Tıp ve Eğitim Hastaneleri, İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yük sekokulu, Kızılay Özel Sağlık Lisesi, Sağlık ve Sosyal Yar dım Bakanlığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Bakırköy Kamu Sağlığı Merkezinde tedavi edici sağlık hiz metleri, koruyucu sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri ve yönetim hizmetlerinde çalışan toplam 100 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerde ruh hastalıklarına eğilimi saptamak ve buna neden olarak faktörleri belirlemek amacı ile sorunları içeren bir anket formu ve SCL-90 Belirti Yoğunluk Listesi kullanılmıştır. Bulgular bilgisayar yardımıyla değerlendirilmiş ve değerlendirmede; yüzdeleme.ki kare ve + testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; hemşirelerin çalıştıkları ortamdan ve sosyal yaşantılarından kaynaklanan birçok olumsuz faktöre rağmen ruh hastalıklarına eğilimli olmadıkları, ancak ruh hastalıklarına eğilime neden olabilecek bir zeminde bulun dukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to find out the position of tendency of the nurses to have mental illnesses and the factors that might cause these. Thus, by being a guide for getting rid of the negative factors that are peculiar to the work-medium of nurses, a tranquil and ideal work-medium to the nurses and also qualified service to the society will be obtained. The research was carried out on 100 volunteers working in medical treatment healt services, protecting health services, education services and directory services of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty and Istanbul Medical Faculty Medical and Educational Hospitals, Florence Nightingale Nursing College, Kızılay Private Health High School, Minestery of Healh and Social Help Bakırköy Pscho- logyical and Nervous Disorders Hospital and The Center of Bakırköy Public Health. An inquiry form, including the problems and the Symp tom Density List SCL-90 were used, for finding out the ten dency of the nurses to have mental illnesses and their fac tors. The invented discoveries have been evaluated by the help of a computer, and in evaluation, percentaging, chi - square and t test were used. In conclusion, it has been found out that, inspite of the many negative factors which result from their work- mediums and social lives, the nurses don't have tendency for mental illnesses; however, they are in a position that might be the cause of mental illnesses.