Gereğinden çok serbestlik dereceli robot kolu kontrol sistemi tasarımı ve uygulaması
Control system design and application of a redundant robot manipulator
  1. Tez No: 181702
  2. Yazar: İLKER EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDİNÇ ŞAHİN ÇONKUR, Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TAHSİN TOLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin amacı, gereğinden çok serbestlik dereceli bir robot kolunun bilgisayardankontrolü için gerekli kontrol sisteminin tasarımının ve uygulamasının yapılmasıdır.Bu çalışma TÜB TAK tarafından desteklenen, tasarımı ve prototipi üniversitemizdeyapılan ilk sanayi tipi robotu içeren projenin bir parçasıdır. Prototipin tahrik mekanizmasıAC servo motorlardan oluşmaktadır. Visual C++.NET bilgisayar programı içinden bir OCXprogram parçacığı vasıtasıyla eksen kontrol kartına emir yollanmakta, kart bu emirleri servosürücülere iletmekte ve servo sürücüler de motorları sürmektedir.Bu tezde, motorların kurulması, ayarlanması ve kontrol kartıyla bilgisayardan kontrolügerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, bu prototipte kullanılan kontrol algoritmalarıincelenmiştir. Robotun mafsalları üzerinde ek bir enkoder yerleştirilebilmesi için gerekliçalışmalar yapılmış, bu enkoderlerden alınan bilgi bilgisayar programına aktarılmıştır.Benzer şekilde robotun uç noktasına takılan bir lazer sensörüyle seri port vasıtasıyla iletişimkurulmuş ve sensör verisi bilgisayar programına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to design and implement a control system that is able to control a redundantrobot by means of a computer.This work is a part of the project supported by TUBITAK, including the first industrial type robotthat are designed and manufactured in our university. The driving mechanism of the prototypeconsists of AC servo motors. Using an OCX component embedded in the Visual C++.NET program,communication with the motion control card connected to the computer is achieved. The motioncontrol card sends the commands to the servo drivers and the servo drivers drive the servo motors.In this thesis, servo motor setup, servo tuning and control of the motors with the motion controlcard have been carried out. Furthermore, control algorithms used in the prototype has beenconsidered. By doing some work on the encoders which are attached to the joints of the robot, theinformation obtained from these encoders has been carried to the computer. Similarly,communication with a laser sensor by means of the serial port has been established and theinformation obtained from the sensor has been carried to the computer.