Üç boyutlu çubuk taşıyıcı sistemlerin statik ve dinamik analizini yapan bir paket program
A program for static and dynamic calculation of three dimensional frame systems
- Tez No: 181707
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
Analiz yöntemlerindeki ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler yapımühendisliğindeki problemlerin üç boyutlu statik ve dinamik çözümüne olanaksağlamaktadır. Mühendisler bu sayede, hazırlanan paket programlarla yapı sistemlerini kısasürede ve farklı şekillerde çözebilmektedirler.Şüphesiz bu durumun olumlu ve olumsuz tarafları var. Olumlu tarafına örnek olarak,mühendisin analiz safhasında kazandığı zamanı yapının davranışına yöneltebileceğinigösterebiliriz. Olumsuz tarafına örnek olarak ise ülkemizde kullanılan paket programlarınmühendis için bir araç olmaktan çıkıp onlar yerine mühendislik yapmasıdır. Bunun enönemli sebebi ise günümüzde kullanılan paket programların her şeyi otomatik yapıp,kullanıcının müdahalesine izin vermemesidir.Bu tezde amaç paket programların bu olumsuz yönlerini göz önünde bulundurarak açıkkaynak kodlu 3 boyutlu statik ve dinamik analiz yapan bir programın hazırlanmasıdır.Hazırlanan paket program görsel bir yapıya sahip olup grafik ekranda taşıyıcı sisteminmodellenmesi, malzeme tanımlanması, çubuklara kesit atanması, düğüm ve çubuklara farklıyükleme şekillerin uygulanması gibi birçok özelliğe sahiptir. Ayrıca analiz sonrası kullanıcıeleman rijitlik matrisi, sistem rijitlik matrisi gibi analizin ara safhalarınıgörüntüleyebilmektedir. Bu yolla mühendis ve mühendislik öğrencilerinin yöntemin teorisinianlaması ve çözüm safhalarının görebilmesine imkan sağlanmıştır.Hazırlanan paket program statik analiz yöntemi olarak bir sonlu eleman yöntemi olan 3boyutlu Rijitlik Matrisi yöntemini, dinamik analizde ise Modal Analiz yönteminikullanmaktadır.Visual Basic de geliştirilen paket programla farklı yapı sistemleri çözülmüş ve sonuçlarıSap2000 yapısal analiz programıyla karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar neticesindesonuçların birbirine çok yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The developments in computer tecnology and analyse methods enable to solve staticand dynamic of three dimensional problems in structural engineering. With this, engineerscan solve structure systems in less time and in different ways.Of course it has advantages and disadvantages. For example of advantages, engineer canorient the time which is gained in analysis stage to structure behaviour. For example ofdisadvantages, programs which are used in our country making engineering in stead ofengineers. The most important reason for this is, this programs make everything automaticlyand don?t give permission to interfere.The reason of this thesis is, preparing a program for three dimensional static and dynamicanalyses with paying regard to these disadvantages. This program has a visual structure andcan define structural system and material on graphic screen, can appoint section for rods, canappoint different loadings to joints and rods. In addition to that after analysis user can seeanalyse?s interval stages such as element?s rigid matrix, system rigid matrix. With this wayit?s aimed to the engineer and engineering students can understand theory of method and cansee solution phases.This program is using three dimensional rigid matrix method which is a finite elementmethod for static analysis and modal analysis method for dynamic analysis.With this program which is based on Visual Basic , different structure systems are solvedand the results are compared with Sap2000 analysis program. With these comparisons itsseen that the results are so similar.