Çelik yapılarda korozyon oluşumu ve korozyondan korunma yöntemlerinin maliyet açısından karşılaştırılması
The corrosion formation and the cost comparison of corrosion protection metods in the steel structures
  1. Tez No: 181708
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ KAFTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM TAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Korozyon çelik konstrüksiyonlu tüm yapılarda kaçınılmazdır. Ancak etkileri vekorozyon sonucu oluşan maddi kayıplar önceden alınacak tedbirlerle en aza indirilebilir.Yatırım maliyetini artıran bu tedbirler, yapının işletme ömrünü artırarak ve bakım aralığınıazaltır ve uzun vadede yapının ekonomik olmasını sağlar.Korozyondan korunmak için korozyonu tanımak önemlidir. Etkin bir korumasağlayarak korozyon kayıplarını mümkün olduğu kadar azaltmak için; mühendislerinkorozyonu tanıması, nedenlerini incelemesi, mevcut denetim tekniklerini bilmesi gerekir.Çalışma içersinde korozyona karşı alınabilecek önlemlerle birlikte korozyon etkisiniazaltacak uygun tasarım tekniklerinden de bahsedilmiştir.Bu tez çalışmasının amacı korozyondan korunma maliyetinin çelik taşıyıcı sistemmaliyeti üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada örnek bir yapı için boya ile kaplamayöntemi uygulanmıştır. Yöntemin maliyet analizi; kaplama öncesi yüzey hazırlama ve boyaile kaplama şeklinde iki aşamada incelenmiştir. Bunun yanında sıcak daldırma galvanizlemeyönteminin maliyeti de hesaplanarak boya ile kaplama yöntemine göre karşılaştırmayapılmıştır.Çalışmanın sonucunda; imalatı yapılmış olan örnek çelik yapı için uygulanankorozyondan korunma yöntemi dikkate alınarak, korunma maliyetinin toplam çelik yapıtaşıyıcı sistem maliyeti üzerindeki etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corrosion is inescapable at all steel structures. However, by taking precations before itoccurred, the effects of it and the economical losses because of corrosion can be reduced tominimum. The precautions that increase investment cost of structure make the service life ofthe structure long and decrease maintenance period of the structure and at long term, theseprecautions prove an economic construction for the structure.Knowledge about corrosion is important to protect from it. To get an effectiveprotection and decrease losses because of corrosion as much as possible, engineers must knowand investigate reasons of corrosion and know current inspection methods.In this study, precautions that should be taken against corrosion and appropriatedesign methods that decrease corrosion effect are described.The purpose of this thesis study is to investigate effect of protection against corrosionon the cost of the steel structural system. In this study, paint coating method is used forcorrosion protection for the investigated example building. Cost analysis of this method isinvestigated by two steps: surface preparations and plating. Additionally, cost of hot dipgalvanizing method is calculated and it is compared with cost of paint coating.At the end of the study, considering the corrosion protection method used for theexample steel structure, construction of which is completed, effect of cost of corrosionprotection on total cost of the steel structural system is investigated.