Araçların uydular (GPS - global positioning system) yardımı ile dünya üzerindeki konum ve hareketlerinin sayısal haritalar üzerinde izlenmesi
Tracking the positions and movements of vehicles on earth by means of satellites (GPS - global positioning system) on digital maps
- Tez No: 181709
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR YALDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araç Takip Sistemleri, yakıt tasarrufu, güvenlik, araç filolarının etkin yönetimi gibideğişik amaçlarla giderek yaygınlaşan bir kullanım alanına sahiptir. Bu sistemler ile, hertürlü ulaşım aracı, nesne ve canlı gerçek zamanlı olarak izlenebilmekte, konumları ile ilişkiliher türlü detaylı veritabanı analizleri yapılabilmektedir.Sistem kabaca üç bileşenden oluşur: Uydular yardımı ile aracın yeryüzündeki konumunusaptamak için kullanılan bir GPS alıcısı, saptanan konum bilgilerini belirli bir merkezeiletmek için kullanılan bir iletişim modülü ve iletilen konum bilgilerini kullanarak aracınsayısal haritalar üzerinde izlenebilmesini ve konuma bağlı analizlerin yapılabilmesinisağlayan bir bilgisayar yazılımı.Bu çalışmayla geliştirilen araç takip sisteminde, GPS alıcısı ile saptanan konumbilgilerinin iletimi için GPRS teknolojisi seçilmiştir. Bu yöntemde, GSM operatörleriücretlendirmeyi iletilen veri miktarına göre yaptığından maliyet düşük olabilmektedir.Ayrıca, veriler iletilmeden önce sıkıştırılarak maliyetin daha da düşürülmesi olanaklıdır.Bu çalışma kapsamında, araçların bilgisayar ekranı üzerinden izlenebilmesi içinMicrosoft Visual C# .NET ortamında bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım, MapInfo mif vegst formatlarında hazırlanmış sayısal haritaların görüntülenebilmesini ve araçların buharitalar üzerinde izlenebilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The usage of Vehicle Tracking Systems become gradually more common with variouspurposes like fuel saving, security, effective management of vehicle fleets. With these systemsit is possible to track any type of vehicle, object, or even living things, and any type of detaileddatabase analysis based on the positioning data can be conducted.A vehicle tracking system consists of mainly three components: A GPS receiver used todetermine the position of the vehicle, a communication unit used to send the positioning datato the tracking centre, and a software package used to track the vehicle on digital maps andto carry out the positional analysis.For the system developed in this study, GPRS technology is chosen to send thepositioning data determined by the GPS receiver. The communication cost of the system islow with this technology since the costs are determined by the amount of the datatransmitted. Moreover, the communication costs can be reduced further by compressing thedata before transmission.In this study, a software was developed in Microsoft Visual C# .NET environment todisplay the digital maps prepared in MapInfo mif and gst formats on computer screen andtrack the vehicles on these maps.