Sınır elemanları metodunda zaman integralleri
Time integrals in boundary element method
- Tez No: 181710
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sınır Elemanları Metodu, kimi uygulamalı matematik problemlerini çözmedekullanılan önemli bir nümerik metottur.Bu çalışmada, Sınır Elemanları Metodunun (SIEM) teorik alt yapısında yer alan zamanbölge formülasyonu içindeki zamana bağlı integraller üzerinde çalışılmıştır. Söz konusuintegraller farklı zaman interpolasyon fonksiyonu yaklaşımlarıyla analitik olarakhesaplanmıştır. Bu bağlamda kullanılan interpolasyon fonksiyonları, çeşitli problemlerinnümerik çözümlerinde hep ilgi konusu olagelmiştir. Dinamik problemlerden skaler ve elastikdalga denklemlerinin SIEM yardımıyla çözümlerinde de durum böyledir. Aranan alandeğişkenlerinin zamana bağlı değişimlerinin öngörülmesinde sabit, lineer ve kuadratikfonksiyonlar benimsenmiş ve bunlara dayalı çekirdekler çıkarılmıştır. Sabit ve lineerdeğişimler kullanılarak elde edilen çekirdekler literatürle uyum içinde olup, kuadratikdeğişimle elde edilenler ilk kez çıkarılmıştır. Ayrıca sabit ve lineer değişimlerin kullanıldığıIsrail ve Mansur'un yaklaşımları da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boundary Element Method, is an important numerical method used to solve some appliedmathematical problems.In this thesis, time domain formulation and time related integrals in the theoricalbasement of Boundary Element Method (BEM) are studied. This time related integrals areevaluated analytically with the help of different time interpolation function approximations.Those interpolation functions have always been studied for the numerical solution of severalproblems. In dynamical problems, the solution of scalar and elastic wave equations with thehelp of BEM is similar. The field variables are interpolated with constant, linear andquadratic interpolation functions and kernels are evaluated related to those interpolationfunctions. The kernels evaluated with constant and linear time variations are in agreementwith the ones in literature. The kernels evaluated with quadratic time variation are found outfor the first time. Besides, Mansur?s and Israil?s approximations using constant and lineartime variations are compared.