Akut lösemili olgularda Y ve X kromozomu değişikliğinin araştırılması
  1. Tez No: 18172
  2. Yazar: ALİ UÇUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
- 38 - ÖZET özet olarak lösemili hastalarda gerek sayısal gerekse strüktür kusurları sıklıkla görülmektedir. Bu bulgu araştırıcıların dikkatini lösemi ile kromozomlar arasındaki bağıntı üzerinde yoğunlaştırmalarına neden olmaktadır. Ayrıca lösemili olgularda belirlenen kromozom anomalilerinin herhangi bir başka hastalıkta görülmemesi dikkat çekicidir. Yine bu anomalilerin lösemili tüm hastalarda görülmesinin nedeni açığa kavuşmamıştır. Lösemili hastayı kapsamına alan çalışmamızda kromozom kayıplarının D, E,F ve G grubunda olduğu görülmüştür. Ph-j kromozomunun KML'li hastalarda olduğu gibi AML'li hastalarda da bulunduğu belirlenmiştir. İncelenen vakaların hiç birinde cinsiyet kromozomlarının (X ve Y) kaybı gözlenmemiştir. Bir erkek vakada G grubunda bir kromozomun ek sik olduğu görülmüş, ancak yapılan floressans boyamalarda eksik kromozomun Y değil G grubuna ait olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a summary it is seen that the patients with leuke mia have numerical and structural chromosomal defects. This finding leads the investigators' attention to the connec tion between leukemia and chromosomes. An other important point is that the chromosomal defects found in cases with leukemia are not seen in any other diseases. Also it can not be explained yet why these defects are seen in all the patients with leukemia in our work on the patient with leukemia it is found that the chromosomal losses are in Groups D,E,F,G. Chromosome Ph^ is not only found to be in patient with KML but also AML. The loss of sex chromosomes are seen in none of the examined cases. In a male patient it is seen that there is a loss in G chromosome but after 'the fluores cence staining are made, it is found that the loss is not in chromosome Y but in G.