Koyunlarda atonia ruminis olgularının vetarumex ile tedavi denemeleri üzerine deneysel çalışmalar
  1. Tez No: 18171
  2. Yazar: H.TAMER DODURKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
55 ÖZET Rumen asidozu olgularında Stabilize Rumen Ekstratı (SRE)'nın rumen fonksiyonlarının düzelmesi ve rumen mikroflorasınm gelişmesi üzerine etkileri incelendi. Ayrıca“SRE”verilmeyen hayvanlara göre, iyileşme hızında farklılıkların oluşup olupmadığı araştırıldı. Materyal olarak, yaşları 1-1.5 arasında değişen ve ortalama canlı ağırlıkları 34 kg. olan 30 adet koyun kullanıldı. Hem“Klasik Tedavi”ve hem de stabilize rumen ekstratı grubundaki koyunların deney öncesi (“0”zamanı) ve sonrası (48. saat) nabız, solunum sayısı, vücut ısısı, rumen hareketleri, hematokrit, hemaglobin ve serum Na, K, Ca ve Mg değerleri, ayrıca sekiz gün süre ile hergün rumen içeriği“infusoria”sayıları tayin edildi. Rumen asidozu, koyunlara 43 gr./kg. buğday ve 10 gr. razmol verilerek deneysel olarak oluşturuldu. İlk asidoz olgusuna sekizinci saatde rastlandı. Bütün koyunlarda rumen içeriği pH'ı minimumda sabit kalana dek (18.-20. saat) herhangi bir tedavi uygulanmadı. Bu saatlerde yapılan muayenelerde nabzın arttığı (p< 0.001), rumen hareketlerinin azaldığı (p< 0.001), hatta çoğu hayvanda kaybolduğu, rumen içeriği pH'ının düştüğü (p< 0.001) ve infüsorua'nın tamama yakın bir kısmının öldüğü gözlendi.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In the paper, the effects of stabilized rumen extracts were traced on the regulation of rumen functions and the development of rumen microflora, in some cases of rumen acidosis. Also the recovery rates were consulted to those of the animals untreated with stabilized rumen extract (SRE). Apopulation of 30 sheeps with average live weight of 34 kg and ages of one to one-and-half years treated. Animals in each group (both the test group of 15 and the control group of 15) were subjected to the rutin vital counts-consisting of heart rates, respiration rates, temperatures, ruminal movements, pH and lactate values of rumen contents, and blood pH, PCO2, HCO3, BE, lactate, hematocrit, hemaglobin, and serum Na +, Ca++ and Mg++ values -three times, in succestion, the first being done at the“0”hour, the second at the 20th hour and the third at the 48th hour. The acidosis had experimentally edveloped in the population by the dietary administeration of 43 g/kg wheat plus 10 g“wheat coarse middings”. The first symptoms having been found eight hours after the feeding. No treatment applied untill the pH values of rumen contents in all animals would come to certain minimum value (18-20 hours). Then the examination showed consiredable increase in pulsation (p< 0.001), decrease in ruminal movements (p< 0.001), fall in pH of rumen contents (p< 0.001), and mortality for most of the infusoria.