Mevcut yapıların incelenmesi ve dolgu duvar takviyesi ile güçlendirilmesi
Researching of existing buildings and strenghtening by adding masonry infills
- Tez No: 181720
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yurdumuz dünyanın aktif deprem bölgelerinden biri üzerinde yer almaktadır.Özellikle son yıllarda yaşadığımız depremler (Kocaeli, Düzce, Bingöl) bu gerçeği bize sıklıklave acı bir şekilde hatırlatmaktadır. Bu sebeple deprem hasarlarının en aza indirilmesiülkemizin önemli problemleri arasındadır.Deprem hasarlarının azaltılması öncelikle binaların doğru tasarlanmasını gerektirir.Bunun birinci aşaması ise yapının modellemesidir. Genellikle modellemede aşamasındaduvarların etkisi önem arz etmesine rağmen, sisteme olan katkıları tam olarakyansıtılamamaktadır. Duvarların yapı davranışına etkisi yanında, güçlendirilerek mevcutyapılardaki yetersizliklerin giderilmesi mümkündür.Yapılan çalışmada gerçek bir yapı (Eski SSK Hastanesi B Blok) yerinde tespitlerle ve1966 yılında yapılan proje yardımıyla ele alınmıştır. Kolon ve kirişlerdeki donatı tespiti ilegerekli plastik mafsallar oluşturulmuş, duvarlar ise yönetmelikte yer alan koşullara göreçapraz elemanlar olarak modellenmiş ve dayanımlarına göre eksenel yük mafsallarıatanmıştır. Hasır donatılı beton tabakası ile güçlendirilmiş duvarlarda da yine yönetmelikkoşulları baz alınarak, beton tabakası ve donatının dayanıma katkısı değerlendirilmiştir.Sistem yalnız çerçeve, normal duvarlı çerçeve ve güçlendirilmiş duvarlı çerçeve gibibirden fazla şekilde doğrusal ötesi modellenerek, duvarların ve güçlendirme duvarlarınınsisteme katkısı belirlenmiştir. Normal duvarların 4 kata, güçlendirme duvarlarının ise 6 katayakın rijitlikte artışa neden oldukları, yanal deplasman kapasitelerinde ise 2,5-3 kata varanartışlara yol açtıkları tespit edilmiştir.Bu çalışma sonucunda duvarların sadece bir ayırıcı eleman olarak değil, taşıyıcıolarak ta önem arz ettikleri, güçlendirilerek kapasitelerinin önemli ölçüde arttırıldığındaucuz, uygulama kolaylığı ve kısa süresiyle önemli bir güçlendirme yolu olduğu analizlersonucu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is located on one of the worlds highly seismic zones. Especially the recentearthquakes (Kocaeli, Düzce, Bingöl) remember us this fact frequently and paintfully.Because of this to reduce earthquake induced damage is one of the important problems of ourcountry.Reduction of earthquake induced damage firstly requires proper. First stage of thisprocess is proper modelling. Generally even the partition walls has importance on buildingbehaviour, their contribution to the structural system is not properly reflected. Besides theireffects on structural behaviour, it is also possible to overcome deficiencies of existingbuildings by reinforcing partition walls.In this study an existing structure (SSK Hospital Building Block B) is modelled usingits original drawings from 1966 and in-stu observations. For columns and beams requiredplastic hinges are formed by determinig existing reinforcements, infill walls with and withoutreinforcement are modelled as diagonal elements as and axial hinges are assigned explainedin the code (turkish earhquake code 2006).Structural system is analyzed as plain frames, frame with infills and frame withreinforced infills taking nonlinear behaviour into account to asses the contribution of infills.It is concluded that unreinforced infills increased stiffness up to 4 and reinforced infills up to6 times and they increased the lateral displacement capacity up to 2,5-3 times.In the light of this study it is determined that infills are not only partition elements butalso they are important as load bearing members, increasing strength of infills by reinforcingis a cheap, practical and rapid way of retrofit of existing buildings.