Tekstil işletmelerinde bilgisayara dayalı kaynak kullanımı ve üretim planlama sistemleri üzerine bir inceleme: Denizli örneği
The study of computer supported source usage and production planning systems at the thextile factories: The sample of Denizli
  1. Tez No: 181721
  2. Yazar: DENİZ OKŞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHAMMET AKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Uluslar arası rekabet şartları ve teknolojideki hızlı değişim, işletmeleri farklı çözümarayışlarına itmiş ve işletmeler bu amaçla bilgisayar destekli üretim takip sistemleri kullanmayabaşlamışlardır. Bu sistemlerin ana hedefleri eldeki kaynakları en iyi şekilde kullanmak, tedarikve stok süreçlerini olabildiğince etkinleştirerek üretim süresini kısaltmak ve maliyetleri en altseviyede tutmaktır. Bu çalışmada işletmelerin, tedarikten dağıtıma kadar olan tüm işsüreçlerinin, bir bilgi yönetim sistemi desteği ile yönetmesini sağlayan ERP ve benzerisistemlerin tekstil sektöründeki uygulamaları incelenmiştir. Bunun için, Denizli ili pilot bölgeseçilmiş, ve işletmelerden bir anket çalışması ile veri toplanarak, işletmelerin bu tür bilgisistemlerine bakış açıları ve sistemlerden beklentileri, sistemlerin faydaları ve kurulumlarıaşamasında karşılaşılan zorluklar gibi konular araştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The result of the world-wide competition and the rapid development on the technology, thefactories have been focused on the alternative solutions and they started to use production planningsystems supported by computers. The main aim of this kind of systems is to use the factory?s sourcesin a most effective way, to shorten the lead-times with effective supply and stock processes, and todrop the production costs. In this study, implementation of computer supported production planningsystems, such as ERP, which enterprises to manage all work process from supply to delivery, isexamined in a textile business. Denizli has been selected as a pilot area, and data have been collectedfrom multiple textile factories through survey. The approach of enterprises to ERP and such systemsand their expectations, benefits of the systems, the problems encountered during the systeminstallation and operation are studied and analyzed.