Balıkesir-Demirkapı grafit cevherinin aşındırmalı karıştırma ve flotasyonla zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
The investigation of concentration of Balıkesir-Demirkapi graphite ores using scrubbing and flotation
  1. Tez No: 181744
  2. Yazar: FERAMUZ ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir-Demirkapı grafit cevherinin zenginleştirilmesiiçin aşındırmalı karıştırma ve flotasyon deneyleri yapılmıştır. Kalsedonkullanılarak yaş ortamda yapılan aşındırmalı karıştırmayı flotasyon testleriizlemiştir.Flotasyon deneylerinde, toplayıcı olarak gazyağı, bastırıcı olaraksodyum silikat (Na2SiO3) ve köpürtücü olarak çamyağı kullanılmıştır.Dört önemli proses değişkeni olarak karıştırma hızı, karıştırmazamanı, toplayıcı miktarı ve bastırıcı miktarı central composite rotatabledesign deneysel tasarım yöntemine göre değiştirilerek deneyler yapılmıştır.Bu deneysel tasarıma göre, hem toplam karbon tenörü, hem de toplamkarbon verimini ifade edebilen ikinci dereceden model denklemlertüretilmiştir.Çalışmanın son aşamasında ise, MATLAB 7.01 bilgisayar paketprogramı yardımı ile quadratik programlamayla sistem optimizasyonugidilerek, maksimum toplam karbon tenörü ve maksimum toplam karbonverimi için gerekli olan proses değişkenlerinin değerleri belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER : grafit flotasyonu, aşındırmalı karıştırma,modelleme, optimizasyon
Özet (Çeviri)
In this study, scrubbing tests and flotation tests have been carried out toconcentrate Balıkesir-Demirkapı graphite ores. As a base for this study,scrubbing tests were initially done on the ores in wet medium, immediatelyafter flotation tests were conducted. In scrubbing tests chalcedony was usedas attrition media. In the flotation tests, kerosene was used as collector,sodium silicate (Na2SiO3) was used as depressant and pine oil was used asfrothier. Four significant operational variables of process such as agitationspeed, scrubbing time, amount of the collector and amount of the depressantwere changed during the tests with respect to central composite rotatableexperimental design. Based on the design, second order response functionswere developed for both concentrate grade and recovery. Optimization of theprocess was also done for maximum carbon grade and maximum carbonrecovery using quadratic programming by mathematical software package(MATLAB 7.01).KEY WORDS: graphite flotation, attrition scrubbing, modeling,optimization