Kazılabilirlik ve riperlenebilirlik sınıflama sistemlerinin araştırılması ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of diggability and rippability classification systems
  1. Tez No: 181747
  2. Yazar: AYDA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA CEYLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma kapsamında, öncelikle kaya malzeme sınıflamaları vekazılabilirlik/riperlenebilirlik sınıflama sistemleri ile ilgili ayrıntılı ve güncelliteratür araştırması yapılmıştır. Sınıflama sistemlerinde kullanılanparametreler ve parametrelerin kullanım sıklıkları ve ağırlıklarıincelenmiştir. Daha sonra, bu sınıflama sistemleri mevcut verilerledeğerlendirilmiştir. Bu değerlendirme ışığında, yeni bir sınıflama sistemiönerilmiş ve bu sınıflama sistemi için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Kaya Kütle ve Malzeme Özellikleri, Kazılabilirlik veRiperlenebilirlik Sınıflama Sistemleri
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, initially a detailed and currentliterature survey had been conducted on the rock material classifications anddiggability /rippability classification systems. The parameters used in theseclassification systems and their usage frequencies and weights had beeninvestigated. Then, these classification systems had been evaluated bycollected data. In the light of this evaluation, a new classification system wasproposed and a computer programme for this classification system wasdeveloped.Key Words : Rock Mass and Material Properties, Diggability andRippability Classification Systems