Östenitik paslanmaz çeliklerin gazaltı kaynak yöntemi ile kaynağında koruyucu gazın mekanik özelliklere etkisi
The effect of shielding gas compositon on mechanical properties of austenitic stainless steels welded by gtaw
- Tez No: 181763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, paslanmaz çeliklerin tungsten inert gas (TIG) kaynak yöntemi ilebirleştirilmesi esnasında kullanılan koruyucu gaz kompozisyonlarının mekanik vemikroyapı özelliklerine etkisinin araştırılmıştır. Çalışmada, AISI 304, AISI 316 ve AISI316Ti tip östenitik paslanmaz çelik malzemeler TIG kaynak yöntemi ile küt alın kaynakdizaynında ve yatay pozisyonda her bir çeliğe uygun ilave metaller kullanılarakbirleştirilmiştir. Birleştirme esnasında koruyucu gaz olarak saf argon, argon+%25 helyum,argon+%5H2 ve Argon+%5N2 kullanılmıştır. Birleştirilen parçaların çekme, eğme, sertlikve bir kısmına çentik darbe gibi mekanik deneyler uygulanmıştır. Bu çalışmalara paraleloptik mikroskopta aydınlık alan ve karanlık alan, tarama elektron mikroskobu (SEM) dahem mikroyapı ve kırılma yüzey morfolojileri hem de noktasal ve çizgisel enerji dağılımıspektrometre (EDS) element analizleri yürütülmüştür. Yapılan deneysel çalışmalardan eldeedilen sonuçlara göre, birleştirme esnasında kullanılan koruyucu gaz kompozisyonununbirleştirilen östenitik paslanmaz çeliklerin hem mikroyapı hem de çekme dayanımı, çentikdarbe tokluğu gibi mekanik özellikleri etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was that the effect on shielding gas compositions on the mechanicaland microstructural properties of austenitic stainless steel weldments were investigated. Inthis study, AISI 304, AISI 316 and AISI 316Ti types of austenitic stainless steels will bewelded by gas tungsten arc welding (GTAW) on but joined and flat position using suitablefiller materials for each stainless steel. Pure argon, argon+%25He, argon+%5H2 andargon+%5N2 were used as shielding gases. Various characterization techniques such as,tensile testing, bending testing and hardness measurements have been carried out andcharpy v impact test for some of them at various temperatures were determined. Parallelmicrostructural studies were carried out on welded work pieces. Basic microstructuralinvestigations were performed using optical microscopy with the techniques of light areaand dark areas. Both detailed microstructural studies and fracture surface morphologieswere also carried out using scanning electron microscope (SEM) with the techniques ofpoint and linear elemental energy dispersive spectroscopy (EDS) analysis. The resultsobtained in the experimental work show that shielding gas compositions have an effect onboth microstructures and mechanical properties such as tensile strength, charpy impacttoughness values of the weldments..