Cam elyaf katkılı doymamış polyester malzemelerde mineral katkıların mekanik ve tribolojik özellikleri
The effect of mineral filler on the mechanical and tribological properties on glass fiber reinforced polyester
  1. Tez No: 181762
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu deneysel çalışmada; değişik oranlarda (%40-%60 ) CaCO3 ve cam elyafdoymamış polyestere ilave edilerek kompozit kompozit malzeme üretilmiştir. Dahasonra en iyi mekanik özellikleri sağlayan %50 CaCO3 katkılı kompozit malzeme bazalınarak değişik partikül boyutlarında (1µm, 2µm, 3µm, 5µm ve 10µm ) CaCO3 ilaveedilerek kompozit malzeme üretilmiştir. Bu kompozit malzemenin özelliklerineCaCO3 partikül boyutunun etkisi araştırılmıştır. Ayrıca ; endüstride oldukça fazla veatık durumda olan mermer tozu doymamış polyestere değişik oranlarda (%40-%50)ilave edilmiş ve elde edilen kompozit malzemenin özelliklerine etkisi araştırılmıştır.Elde edilen bulgular sonunda CaCO3 ve atık durumda olan mermer tozunun polyestermalzemeye etkileri karşılaştırılmıştır. Son olarak 1µm, 2 µm, 3 µm, 5µm ve 10µmpartikül boyutlu CaCO3 katkılı kompozit malzemelerle , %40-%50 oranında atıkdurumda olan mermer tozu katılan kompozit malzemelere erosive aşınma deneyiuygulanmıştır. Deneylerde 15°,30°,45°,60°,75° ve 90°'lik çarpma açısıkullanılmıştır. Deneyler SiC ve Al2O3 aşındırıcı tozlar kullanılarak yapılmıştır. Herbir malzemenin aşınma oranları tespit edilerek çarpma açısına göre karşılaştırılmıştır.Kompozit malzemelerin mikoyapı incelemeleri taramalı elektron mikroskobu (SEM)kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, when added different proportions of CaCO3 and glass-fiber unsaturatedpolyester the composite metarials are being produced, later on the best mechanicalcharacteristics that provide 50 %wt. CaCO3 composite material when taken intoconsideretation. The effect of this particular size on this composite material has beenstudied in addition to this , the marble powder which is being wasted in the industryhas been added to the unsaturated polyester and the effect on composite materialcharacteristics has been studied. As a result, the CaCO3 and wasted marble powdereffect has been compared to polyester materials. Finally different particular size ofCaCO3 (1µm, 2µm, 3µm, 5µm, 10µm) filled composite materials and compositematerials with marble powder added is used in an erosive wear experiment. Withinthese studies 15°, 30°, 45°, 60°, 75° and 90° impingement angels have been used .The wearing out of each materials has been compared according to it impingementangles. By using SEM the composite material microstructural studies have beenfinalized.