Metal kaplama sanayi atık sularından perlit minerali ile toplam krom gideriminin incelenmesi
The investigation of removal total chromium on wastewater of metal coating industry using perlite mineral
- Tez No: 181764
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doğal kaynaklarımızın başında gelen suya olan ihtiyacımız gerek ilerleyenendüstrileşme ve gerekse her geçen gün artan nüfus ile daha da önemli halegelmektedir. Bu nedenle, su kirlenmesinde özellikle endüstriyel atıklardankaynaklanan ağır metal kirliliği üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.Dünya perlit rezervinin % 70'nin Türkiye'de olduğu ve perlitin % 70'nin silikaiçerdiği göz önüne alındığında mineralin ekonomiye farklı bir yolla kazandırılmasıdüşünülebilir.Bu çalışmada IR Emniyet ve Güvenlik Sistemleri San. A.Ş. kromlu atık sudengeleme havuzundan numune alınarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Farklıkarıştırma süreleri ve farklı miktarlarda perlit ilavesiyle jar test çalışmalarıtamamlanmıştır.Sabit 6,84 pH değerinde, oda sıcaklığında ve 90 rpm karıştırıcı hızıyla yapılançalışmalar neticesinde 40 dakikada 3 g/l perlit ilavesiyle maksimum toplam kromgiderim verimi % 42 olarak bulunmuştur. Literatür bilgileri ve bu çalışmaneticesinde düşük maliyetli olan perlitin geleneksel adsorbentlere bir alternatifolabileceği sonucuna varılır.
Özet (Çeviri)
Surface water and groundwater sources are contaminated by industries due populationincreases. Today, inorganic contaminants such as Pb, Zn, and Cr are measured at variousconcentrations. Alternative treatment methods are needed to remove heavy metal fromwater bodies.Turkey has 70 percent of Perlite sources in the World. Perlite consists of approximately70 percent of silica known as porous materials. Therefore, Perlite may use as sorbentmaterials to remove heavy metal from wastewater generated by industries.In this study, experiments have been conducted to investigate Cr removal fromwastewater generated by IR Security System in Düzce, Turkey. Jar tests were carried outat various dosages and rpm at room temperature. Optimum dosage was found to be 3gram per liter of wastewater at 90 rpm for 40 minutes of mixing period. For thisoptimum dose of Perlite, Cr removal from the wastewater was around 42 % which isclose to values given in literatures. The results show that Perlite could be used as sorbentfor removal of heavy metal from wastewater. However, further studies need to be doneon the chemistry of the process of removal by Perlite.xiv