Paslanmaz çeliklerin gazaltı kaynak yöntemleri ile kaynağında koruyucu gaz ve ilave metalin mekanik özelliklere etkisi
The effect of shielding gases and filler materials on mechanical properties of the welded stainless steels by gtaw
- Tez No: 245231
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada AISI 316Ti ve AISI 316L kalite östenitik paslanmaz çelik TIG (Tungsten Inert Gas) kaynak yöntemi kullanılarak küt alın kaynak dizaynında birleştirilmiştir. Ana malzemeye uygun ilave metaller kullanılarak birleştirilmiştir. Koruyucu gaz olarak argon, argon + % 2 hidrojen ve argon + %5 hidrojen kullanılmıştır. Çalışmada ilave metalin ve koruyucu gazın kaynaklı birleştirmenin çekme dayanımı, eğme, mikrosertlik ve çentik darbe tokluğu gibi mekanik özellikleri ile mikroyapısına olan etkileri incelenmiştir. Mikroyapı çalışmalarında optik mikroskobunda aydınlık ve karanlık alan, SEM (Tarama Elektron Mikroskobu) çalışmalarında ise çekme ve çentik darbe deneyi sonucu elde edilen kırılma yüzeyi yapıları ve kaynak kesit yüzeyleri incelenmiş ve EDS analizleri yapılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre, ilave metalin ve koruyucu gazın malzemenin çekme mukavemetlerini ve sertliği üzerinde önemli etkiler olduğu gözlenmiştir. Özellikle koruyucu gazın ortamıyla mekanik özelliklerde artma görülmektedir. Ayrıca darbe tokluğu deneylerinde kullanılan ilave metalin kaynağın kırılma enerjisi değerlerinin belirlenmesinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 316Ti and AISI 316L types of austenitic stainless steels were welded by GTAW (Gas Tungsten Arc Welding) on butt joint and flat position using various suitable filler materials and argon, argon + % 2 H2 and argon + %5H2 as a shielding gasses. Effects of the filler materials and shielding gasses on mechanical properties such as tensile strength, bending test, charpy impact toughness and microhardness and microstructure were investigated. Various characterization techniques were used. In microstructure studies such as optic microscopy (bright field and dark field) and fracture surfaces obtained after tensile and charpy impact testing by scanning electron microscopy, were performed cross section surfaces of welded materials were investigated by EDS analysis and SEM microscopy.The results show that shielding gasses and filler materials are influenced, mechanical and microstructural properties. Especially, on welded materials using it the Argon + % 2 H2 as a shielding gas, resulted in an increas in tensile strenght. In adition to that it was seen that filler material is important factors in determination of fracture energy values of welded materials in impact tests.