Doğalgazı saflaştırma metotları
The methods of refining natural gas
  1. Tez No: 181766
  2. Yazar: DİLEK İRİS
  3. Danışmanlar: PROF. VAHDETTİN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünyanın artan enerji ihtiyacına karşılık alternatif enerji kaynağı olarak doğalgazaolan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır; bu nedenle üretimi de her geçen gün önemkazanmakta ve aynı zamanda her geçen gün kullanım alanları da genişlemektedir.Doğalgazın bu önemine dayanarak hazırlanan ?Doğalgazı Saflaştırma Metotları?adlı bu çalışmada öncelikle doğalgazın oluşumu, yapısı ve tarihi hakkında bilgiverilmiş; daha sonra ise doğalgazın kullanım alanlarına yer verilmiştir. Ayrıcadünya da varlığı kanıtlanan rezervler gösterilerek üretiminin yapıldığı bölgelereişaret edilmiştir.Doğalgazın yapısı hakkında bilgi verilerek yapısında bulunan safsızlıklaraçıklanmıştır. Doğalgazın üretiminde karşılaşılan en büyük sorun yapısında ihtivaettiği bu safsızlıkların uzaklaştırılmasıdır.Saflaştırma işlemi iki önemli basamaktan oluşmaktadır. Bunlarda biri kükürtünuzaklaştırılmasıdır. Bunun için kullanılan yöntemlerin başında Girbotol prosesi,Thylox yöntemi ve Alkasid yöntemi gelmektedir.Saflaştırmanın bir diğer önemli basamağı suyun uzaklaştırılmasıdır. Bunun içinuygulanan yöntemler hakkında da tezin içeriğinde bilgi verilmiştir.Sonuç bölümünde ise kullanılan bu yöntemlerin dezavantajları hakkında bilgiverilerek bunlara alternatifler sunulmaktadır.viii
Özet (Çeviri)
Because of the world?s increasing need for energy, the need for natural gas as analternative energy source increases everyday; for this reason, the production gainsimportance everday. At the same time the fields of using natural gas extendseveryday.At this study, named ?The Methods of Refining Natural Gas? and prepared basedon the importance of natural gas, first an information about the formation, contentand history of natural gas is given, then the fields of using natural gas is included.Besides, the rezerves that their existence is proven are shown and the areas thattheir production is done are indicated.Information about the content of natural gas is given and the unrefinements in itscontent are explained. The biggest problem in the production of natural gas isremoving the unrefinements that it contains in its content.The refining procedure has two important steps. One of these is removing sulphur.The main methods used for this step are Girbotol process, Thylox method andAlkasid method.The other important step for refining is removing water. Information about themethods used for this is given in the content of the thesis.In the conclusion part, information about the disadvantages of these methods isgiven and alternative methods for these are presented.ix