Tarım ilaçlarının zararlı etkilerinin iyon değiştiricilerle giderilmesi
The removal of hazardous affect of agricultural pesticides by ion exchanger
  1. Tez No: 181767
  2. Yazar: FEYZA GÜÇLÜ GEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VAHDETTİN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pestisitler; tarımda bitkilere zarar veren böcekleri, mikroorganizmaları ve diğerzararlıları yok etmek için kullanılan kimyasal maddelerdir. Pestisitlerin bilinçsizkullanımı toprak ve su kirliliği açısından büyük çevre sorunlarına neden olmuştur.Bu yüzden temizleme yöntemlerini geliştirmeye ihtiyaç duyulmuştur. Adsorbsiyonbu yöntemlerden biridir.Doğal zeolitler yüksek iyon değiştirme, nem alma, koruma ve pestisit adsoplamaözellikleri ile tarımda, çoğunlukla kil bakımından fakir topraklarda, toprağıniyileştirilmesi ve tarımsal mücadelede yaygın biçimde kullanılmaktadır. Doğalzeolitlerin endüstriyel, tarımsal ve çevre uygulamalarındaki gelişmeleri; seçimlilik,iyon değiştirme kapasitesi ve kullanım etkinliği konularını gündeme taşımıştır.Bu çalışmada pestisitlerin zararlı etkilerini azaltmak için doğal zeolit olanklinoptilolitin adsorbsiyonu incelenmiştir. Doğal zeolitin literatürde ve bu çalışmadapestisit moleküllerini adsorbladığı gözlenmiştir.xi
Özet (Çeviri)
Pesticides are chemical materials used in agriculture in order to exterminate insects,microogganisms and other hazardous which give damages to the plants. Theinsensible usage of pesticides is causing the big environmental problems in terms ofthe pollution of soil and water. From this reason it is required to develop the methodsof cleaning. Adsorbtion is the one of these methods.Natural zeolites have been used vastly in agriculture to improve soil qualities and tofight again insects because their high ion Exchange capasity, humidity taking,conversing potential and adsorptive proterties versus pesticides. The ion exchangecapacity, selectivity and effective usage of the zeolites were arised due to theevaluation of their industrial, agricultural and environmental.In this study, to decrease of the hazardous effects of pesticides, clinoptilolite which isnaturally zeolite is used as adsorbent to adsorb pesticides. It is seen in the literatureand this study that natural zeolite adsorbs the pesticides.xii