Java programlama dilinin web üzerinden sunumu
Java programming language's presentation over web
  1. Tez No: 181783
  2. Yazar: AYHAN KİRAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ FUAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yaşadığımız bilişim çağında teknolojinin ilerlemesi zaman zaman takipedilemeyecek kadar hızlı olmaktadır. Özellikle bilgisayar ve iletişim alanındakigelişmeler, diğer alanları da etkilemiş, dolayısı ile teknoloji yaşadığımız zamanıadeta kontrol eder hale gelmiştir. Bu alanlarda yaşanılan gelişmeler, yeni bir çağınbaşlangıcı olmuştur.Bu gelişmelerin en çok etkilediği alan internet olmuştur. Dünya çapında birbirinebağlı milyonlarca bilgisayardan oluşan bu dev network ağı, bilgi alışverişi ve uluslararası haberleşme için büyük kolaylıkları beraberinde getirmiştir. İnternetinhayatımızda çok fazla yayılması beraberinde internet üzerinden eğitimi ortayaçıkarmıştır. Bu sayede herkes istediği yerde, istediği bilgiye görsel vemultimedia(çoklu ortam) destekli bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu çalışma içerisindegünümüzde yaygınlaşmaya başlayan Java programlama dilinin internet üzerindenanlatımı yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı kişilerin Java dilini en kolay bir şekilde veistediği her mekanda rahatlıkla öğrenebilmesidir. İnternet üzerinde Java ile ilgiliTürkçe kaynaklar çok az bulunmaktadır. Olan bilgilerde ya çok ağır ya da gerektiğikadar açık değildir. Çalışmada Microsoft Frontpage, Macromedia Dreamveawer,Xara webstyle gibi programlar kullanılmıştır. Bu programları kullanarak kolay, hızlıve anlaşılır bir şekilde Java ile ilgili bir web sitesi yapılmıştır. Bu web sitesi Javaprogramlama dilini basit ve eğlenceli bir şekilde anlatmaktadır. Web sitesi dokuzbölümden oluşmaktadır. Her bölüm kendi arasında bağımsızdır. Bu şekilde istenilenkonular kolaylıkla seçilebilmektedir. Her bölümde konular sol taraftan seçilmekte veilgili konu sağ tarafta açılmaktadır. Açılan konu tek sayfadan fazlaysa sayfaüzerindeki ileri geri butonlarıyla diğer sayfalara geçiş sağlanmaktadır. Bu şekildebilgiye hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir.Tezin ilk bölümünde giriş, ikinci bölümünde Java'nın genel yapısı, üçüncübölümünde kontrol ifadeleri, dördüncü bölümünde diziler, beşinci bölümünde classyapısı, altıncı bölümünde applet'ler, yedinci bölümünde yerleştirme biçimleri,sekizinci bölümünde program hataları, dokuzuncu bölümünde Java paketleri, onuncubölümünde awt araçları, onbirinci bölümünde sonuç ve son bölümünde de kullanılanprogramlar anlatılmıştır.xiii
Özet (Çeviri)
Progress of technology in the information age is extremely fast. Especiallydevelopments about computer and communication effected other areas. Sotechnology controls our age. Developments in this areas has become beginning of anew age.Internet effected these developments. This large network network that originatedmillions computers all around the world, simplfied information relations andinternational communication, because many people use internet, anda re exposedinternet education. Thus everybody can reach information that he/she wants. In thisapplication, Java programming language that begins to develop was explained up tointernet. Aim of this application to teach Java programming language easily in allplaces. There is no enough Turkish source about Java. They are very difficult. In thisapplication, Microsoft Frontpage, Macromedia Dreamweaver and Xara Webstyleprograms were used. This website explain Java programming language simply andamusingly. Website is composed of 9 sections. Every section is independent. Thussubjects can be selected easily. In all sections, subjects are chosen from left side andopened right side. If subject are more than one page, you must press next button.The first section contains introduction, second section Java?s general structure, thirdsection control statements, fourth section series, fifth section class structure, sixthsection applets, seventh section layout managers, eighth section program errors, ninthsection Java packages, tenth section awt, eleventh section conclusion and the lastsection contains programs that were used.xiv