Java programlama dili ile whiteboard sistemi tasarımı
Whiteboard system design with java programming language
- Tez No: 85538
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER DUMANLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Java programlama dili ile mimari bağımsız, güçlü, nesneye dayalı, bir whiteboard sistemi elde etmektir. Browserlar aracılığı ile çalıştığı için ve bir WEB sunucusundan istemci programının yüklenmesi sayesinde tüm internet üzerinde çok kolay ve hızlı erişim sağlanır. İletişim teknolojisi olarak TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) kullanıldı. Bunu en büyük nedeni TCP/IP'nin tüm dünya üzerinde standart ve çok yaygın olması ve tüm internet üzerinden sisteme çok kolaylıkla erişile bilinir olmasıdır. Bağlantı temelli yapılan iletişimde sunucu/istemci mimarisi kullanılmıştır. Whiteboard, internet, WAN ve LAN üzerinde geometrik şekiller, çizimler ev yazışma ile iletişim kurmaya yarayan bir uygulamadır. Uzaktan eğitim, seminer, toplantı gibi aktivitelerin internet üzerinden yapılabilmesini sağlamak ve yer, zaman kısıtı olmaksızın bu gibi aktivitelere sanal bir ortam yaratmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Using Java programming language features, which is architecture independent, robust, secure, object oriented and simple, I aim to produce whiteboard system. Browser technology and WEB server is used. So, it is easily and quickly used from Internet and whole world. TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) is used in communication between sever and client. Because of this, TCP/IP is worldwide technology in communication systems. Connection oriented Client/Server architecture is used in communication style. Whiteboard is communication tool which use geometric shapes like rectangular and texts for chatting. The goal of the system is making a virtual world for seminaries, meetings, distance education.