Rüzgar türbinleri ile enerji üretimi
Energy production with wind turbines
  1. Tez No: 181784
  2. Yazar: ÖMER ERGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllardaki rüzgar enerjisinin kullanımı hızlı bir artış göstermesiyle birçok ülkederüzgar enerjisinin kullanımını teşvik etmek için programlar başlatılmıştır. Türkiye'debirçok özel sektör kuruluşu verimli bölgelerde fizibilite çalışmalarına başlamıştır.Türkiye'de özellikle Marmara ve Ege bölgesinde rüzgar enerjisi ile ilgili ölçümleryapılmaktadır. Bu ölçümler hem Devlet Meteoroloji şleri hem de özel kuruluşlartarafından yapılmaktadır. Bu ölçümlere göre en elverişli bölgeler Alaçatı, Gökçeada,Datça, Bozcada, ve ntepe'dir.Türkiye diğer bir alternatif enerji kaynağı olan güneş enerjisi bakımından da oldukçaelverişlidir. Ama, güneş enerjisinin veriminin düşük olması ve çok geniş alanlaraihtiyaç duyması nedeniyle şu an için ekonomik değildir. Bu bakımdan dolayı rüzgarenerjisi günümüz koşullarında ideal alternatif enerji kaynağıdırBu tezde birinci bölümde rüzgar türbinlerinin tarihçesi, rüzgar enerjisinin dünyada veTürkiye'de ki kullanımlarından bahsedilmiştir. kinci bölümde rüzgar enerjisininoluşumu,türleri, weibull dağılımı ve rüzgar enerjisinden elde edilebilecek elektrikgücünün hesabı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise rüzgar türbinlerinin iç yapıları,senkron ve asenkron generatörler üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve son bölümdeise PSCAD simülasyon programıyla sabit ve değişken hızlar için türbin simülasyonuyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many countries have set programs to encourage the usage of wind energy since it hasbeen increasing in the last few years. Many private companies have started doingfeasibility studies.Some measurement studies have been going on in Turkey, especially in Marmara andAegean regions. These measurements are taken both by State MeteorologyDepartment and some private organizations. According to these measurementstudies, the most suitable regions for the wind energy plants can be built in Alaçatı,Gökçeada, Datça, Bozcaada, and ntepe.Turkey has also high potential for solar power, an alternative energy source.However, solar power has low efficiency and requires very large amount of land, it isnot economical. For these reasons, wind energy is the ideal alternative energyresource for Turkey nowadays.The first section of this study explains the history of wind turbines and the usage ofthe wind power in Turkey and in the World. In the second section, the types of windenergy; the Weibull Distribution and the calculation of electric power obtained fromthe wind energy plants are explained. The information about the interior structure ofthe wind turbines, synchronous and asynchronous generators will be given in thethird section. The final section is completed by a turbine simulation for constant andvariable speeds programmed by PSCAD.