A Real application for querying, ordering and monitoring real-time data on the internet
İnternet üzerinden sorgulama, sipariş verme ve gerçek zamanlı veriyi izleme için gerçek bir uygulama
- Tez No: 83796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
VI ÖZET 1990'lı yıllarda, organizasyonların rekabet edebilmesi için doğru bilgiye, bu bilgi hangi kaynakta, ortamda ve coğrafyada olursa olsun, cok hızlı biçimde ulaşması gereklidir. Internet'in, özellikle de World Wide Web (WWW)'in gelişmesi, organizasyonlara her türlü bilgiye kolayca ulaşma imkanı vermiştir. Uyumsuz donanim yapılan ve işletim sistemleri nedeniyle, yazılım geliştiriciler uyum problemini çözmek ve uygulamalarını dağıtılmış istemci-sunucu ortamlarında çalıştırabilmek için çalışma ortamından bağımsız araçlara gereksinim duymaktadırlar. Java homojen olmayan dağıtılmış ağ ortamlarında uygulama geliştirme için gerekli ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmıştır. Java uygulamaları farklı ortamlar arasında taşınabilir ve bu taşınabilirlik özelliği aynı Java programının farklı işletim sistemlerinde ve farklı donanım mimarilerinde hiçbir değişiklik yapılmadan çalışmasını sağlar. Java Database Connectivity (JDBC) API, Java uygulama geliştiricilerin yeri ve ortamı ne olursa olsun birçok değişik veri tabanına erişebilmesi için gerekli kurallar bütünüdür. JDBC'nin Java programcılarına sunduğu arabirim Java programlama dilinin özellikleriyle tamamen uyumludur. Bu çalışmada ilk olarak bir Java uygulaması geliştirebilmek için gerekli temel bilgiler açıklandı ve daha sonra gerçek bir uygulama yapıldı. Uygulamanın temel fonksiyonları, sipariş verme, uzaktaki bir veri tabanından sorgulama ve üretim sahasındaki verilerin gerçek zamanlı olarak gösterilmesi olarak belirlendi.. Bu amaçla kullanılan bütün veriler iki veri tabanında toplandı. Üretim sahasındakivn kontrol sistemleriyle haberleşmeyi sağlamak ve gerçek zamanlı verileri SQL sunucuya göndermek için de bir SCADA yazılımı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To be competitive in the 1990's, organizations need to access accurate information very quickly, regardless of the data source, platform or location. The growth of the Internet, especially World Wide Web, allows organizations to access any information easily. Because of incompatible hardware architectures and operating systems, software developers need platform independent tools to solve the compatibility problem and make applications work in a distributed client-server environment. Java is designed to meet the challenges of application development in the context of heterogeneous, network-wide distributed environments. Java applications are portable across multiple platforms and this portability allows the same Java program to run on multiple operating systems and hardware architectures without modification. The Java Database Connectivity (JDBC) API is a specification by which Java application developers can access many different kinds of computer database systems, regardless of their location and platform. JDBC provides Java programmers a powerful API that is consistent with the rest of the Java language specification. In this study, we first explained the background information necessary to develop a Java application and then built up a real one. The main functions of our application are ordering product, called“electronic commerce”, querying data from a database, and monitoring real time data gathered from production systems. All data was stored in two databases. In order to make connection with control systems and get real time data from production floor, we used a Supervisory Control and Data Acquisition (SCAD A) software and sent collected data to SQL server.