Tekstil makinalarında kullanılan silindirler ve silindir kaplama malzemelerinin bazı mekanik özelliklerinin belirlenmesi
The cylinders for textile machines and determination of some mechanical properties of cylinder covering materials
- Tez No: 181789
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZSERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Endüstride kullanılan bir çok makinada olduğu gibi, tekstil makinalarında da dolu,muylulu ve flanşlı silindirler kullanılmaktadır. Bu silindirler kullanım alanlarınagöre kaplamalı veya kaplamasız olarak yapılabilmektedir. Tekstil makinalarında ençok kullanılan kaplama malzemesi poliüretan ve kauçuk malzemelerdir. Bununyanında krom, polyamid, epoxy ve teflon gibi kaplama türleride kullanılmaktadır.Silidirde görülen sorunlar, silindirin aşınması, çatlaması ya da kırılması ve kaplamamalzemelerinin değiştirilmesinin gerekli olmasıdır.Bu çalışmada tekstil makinalarında kullanılan silindirler incelenmiş ve bazı sorunlarortaya konulmuştur. Bu amaçla sorunlu silindirler sonlu elemanlar tekniği ile statikanalizi yapılmış, kaplama malzemeleri mekanik özellikleri yönündenkarşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
As with many industrial machine tools, textile machines use a number of differentrollers. These rollers can be coated or uncoated, depending on their specificfunctions on the machine tool. The coating materials generally used in textilemachinery are polyurethane and rubber. In addition chrome, polyamide, epoxyand teflon are also used for some coating applications.The problems of rollers are wear, fracture or cracks and replacement of coatingmaterials.In this study, rollers employed on textile machinery were examined in order toidentify related problems. For this purpose static finite element analysis wasperformed for discorded rollers. In addition coating materials were compared interms of their mechanical properties.