Sıvılaşma potansiyeli ve etkilerinin azaltılması
Liquefaction potential and mitigiating the effects of liquefaction
- Tez No: 181800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Depremlerin yol açtığı hasarlarda yapıların kalitesi kadar inşa edildikleri zemininözelliklerinin de büyük etkisi olmaktadır. Depremler nedeniyle yapılarda farklıoturmalar yapma, yan yatma, devrilme ve zemin içine gömülme gibi hasarlara nedenolan sıvılaşma bu etkilerin en önemlilerinden biri sayılmaktadır. Sıvılaşmayeraltısuyu seviyesi altındaki zeminlerin, geçici olarak katılığını ve gücünükaybederek, bir katıdan çok akışkan bir sıvı gibi davrandığı bir süreçtir.Bu çalışmada öncelikle sıvılaşmanın ne olduğu, nasıl başladığı ve nelerdenetkilendiği üzerinde durularak sıvılaşma kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Dahasonra sıvılaşma potansiyelinin tespitinde kullanılan arazi ve laboratuar deneyleri vebu deneylerden elde edilen zemin parametreleri kullanılarak geliştirilen sıvılaşmaanaliz yöntemleri irdelenmiştir. Son olarak sıvılaşmanın olumsuz etkilerininazaltılmasına yönelik önlemler hakkında bilgiler verilmeye çalışılmış, bunun yanındamevcut yapıların, sıvılaşmadan kaynaklanan olumsuz etkilerden korunması içindüşünülebilecek alternatif çözümler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Soil charactheristics makes big effects as much as the quality of the stuctureswhich earthquake cause damage. Liquefaction is accepted one of these importanteffects that causes damage on the structures such as making different settlementslying down, falling over and submerging in ground because of the earthquakes.Liquefaction is a process, which soils below the water table temporarily lose stiffnessand strength, behave as a viscous liquid rather than a soildIn this study, first of all, liquefaction concept has been tried to explain dwelling uponwhat is liquefaction, how does it begin and what does affect from. After that,subsurface and laboratory explorations which are used to determinate theliquefaction potential and the methods of liquefaction analysis which developed bysoil parameters obtaining from this explorations have been examined. At last, there isinformations about precautions aimed to mitigate the negative effects of liquefaction.Furthermore, alternative solutions have been discussed for protecting the existedstructures from the negative effects of liquefaction.