Uydu haberleşme sistemleri ve savunmada kullanımı
Satellite communication systems and used on defence
- Tez No: 181807
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ÇEREZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsanoğlu var olduğu günden beri haberleşme ihtiyacı hissetmiş ve bu ihtiyacını yaşadığıçağın sahip olduğu teknolojisine göre bir şekilde karşılamıştır. Yeri gelmiş haberleşme içindumanı yeri gelmiş güvercini ve bazen de binekli posta araçlarını kullanmıştır. Haberleşmeadına gelişen teknoloji insanoğlunun duyduğu haberleşme ihtiyacına göre gelişmiştir.Haberleşme teknolojisindeki bu gelişme günümüze kadar devam etmiş ve halendedevam etmektedir. Günümüz de ise haberleşme sistemlerinde ulaşılan son nokta uydusistemleridir.Uydu Sistemleri, haberleşme alanında daha hızlı ve yüksek kapasiteli ama aynı zamandada düşük maliyetli sistemler yaratma çabaları sonucunda ortaya çıkmıştır. İlk olaraksavunma ve askeri maksatlarla kullanılan uydu sistemleri yıllar geçtikçe artık hayatın hersafhasında kullanılır olmuştur. Zamanla özel şirketler, üniversiteler ve devlet sektörü deuydu sistemlerinden yararlanır olmuştur. Uydu teknolojisi artık öyle bir hal almıştır kiartık özel sektörün sunduğu uydu imkânlarıyla değil ülkeler kişiler bile takip edilir halegelmiştir.Günümüzde uydular askeri amaçlı olarak; komuta kontrol ve muhabere, uzaydanalgılama, meteorolojik destek, hassas seyrüsefer, keşif-gözetleme, erken uyarı ve füzesavunma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bunlara ilave olarak, incelemelergöstermektedir ki yakın gelecekte kullanıma sunulacak olan taarruzi sistemlerle, diğerülkelerin uydularına, uzayda ve dünyada seyreden araçlarına ve yeryüzündeki her türlühedefe karşı engelleyici ve tahrip edici taarruzlar gerçekleştirmek mümkün olabilecektir.21 nci yüzyıl ülke savunmasında, uydu sistemlerinin mevcut kullanımının ötesinde,potansiyel hasar verme, tesirsiz hale getirme veya tahrip kaynağı olarakYönlendirilmiş Enerji Silahları, İnfrared İkaz Azaltıcı Sistemler, Kanştmcı veKanştırmaya Karşı Koyucu Elektronik Sistemler, Uyduları Tahrip Edici UyduSistemleri, Anti-Balistik Taarruzi ve Savunma Füze Sistemleri ve Gelişmiş KomutaKontrol ve Muhabere Sistemleri kullanılmaya başlanacaktır.Çalışmada mevcut uydu sistemlerinin genel bir durumu verildikten sonra geleceğin askeriharekâtının uzay ortamında şekilleneceği göz önüne alınarak; bu kapsamda ülkemizinsavunmasında 21 nci yüzyılda uydulardan nasıl yararlanabileceği ortaya konulmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the very fırst days of mankind's existence, people all the time needed tocommunicate and faced their expectations according to technologic conditions of thosetimes. Sometimes they used smoke and birds and sometimes horses as post vehicles.Communicational technology has all the time kept developing with people'srequirements and this development takes everyday a step forward. Recently, the final pointreached in communication is the satellite systems.Satellite systems occured as a result of the need of more rapid and high capacity and atthe same time low cost systems in the barnch of Communication. The satellite systemsthat were primarily used for defence and military aims have now become morecommon in every part of life. During this period privatecompanies,universities, and even goverment started to take the advantages of thesesatellite systems. The latest improvements in satellite Technologies let us theoppurtunity of gaining information about not only the countries but also the people livingin.Today we can list down the usage of satellite for military purposes in the titles of;command-control and Communication, remote sensing, meteorologic support, sensitivenavigation, reconnaissance, early warning and missile defence. Moreover, recentresearches show us that it will be possible about other countries' satellites, vehicles inworld , Space and any target on earth operating destructive attacks.In the 21th centruy country defence systems in addition to present usage some othersystems such as guided energy weapons which are potential destroy or becomeingineffective and destruction source, infrared caution reducing systems, electronic systemsfor jamming and anti-jamming, satellite destructive satellite System, anti-ballistic attackand defence missiles systems and improved command control and Communicationsystems, are going to be used.In this study with general situation of satellite systems , thinking that future militaryoperations will be formed in Space environment; 21 th century how can our country cantake the advantages of satellite in defence area.