Türkçe doğal dili anlamada ilişkisel ayrık bilgiler modeli ve uygulaması
A relational discrete information model and application for natural turkish language in machine learning
  1. Tez No: 181832
  2. Yazar: AHMET ÖZBİLİCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAŞİT KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde hızla gelişmekte olan yapay zeka konularından birisi de doğal dilişlemedir. Bu konuda teorik pek çok çalışmanın yanı sıra, sınırlı sayıda pratikuygulama mevcuttur. Bu eksikliklerden birini doldurmak amacıyla yazılmış olanÖZBİLİCİ, Türkçe doğal dil ara yüzüne sahip genel bir programdır. Amacımız,akıllı programlar geliştirmektir. Bu amaçla bilgi anlamayı simule eden modelgeliştirilmiştir. Bu modelin anlayabilen, öğrenebilen, mantık kurabilen, sorularacevap verebilen, matematiksel işlem yapabilen bir yapıda olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The one of the subject progressess on Artificial Intelligence area is ?NaturalLanguage Processing? as well. However there are many theory-based issues presentbut only some of practical applications as case-studies avaliable. It is developed tosatisfy this deficiency on this topic and a program which has a complete-Turkishinterface. Main idea is develop intelligent software. Providing this, such softwareare developed which simulating ?data understanding?. It has been seen as a modelhas capability on understanding, trainable, reasoning, making answers for variousquestions, building and solving mathematical-functions and processess.