Paslanmaz çeliklerin köşe kaynaklı birleştirilmelerinde gerilme analizi
Streea analysis in corner welding joints of stainless steels
  1. Tez No: 181864
  2. Yazar: MELİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEHİM FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Konstrüktif tasarımlarda köşe kaynakları karşımıza sıkça çıkar. Bu çalışmada köşekaynağa gelen gerilmenin analizinin yapılması amaçlanmıştır. Köşe kaynağınıntürevi olan ve T kaynağı olarak bilinen kaynaklı bağlantı da incelenmiştir. Tasarımlarsonucu modellere açılan kaynak ağzının gerilmeleri nasıl etkilediği irdelenmiş veideal duruma dair yaklaşım yapılması amaçlanmıştır. Deneysel malzeme olarakmartenzitik paslanmaz çelik numuneler tercih edilmiştir. Analiz için Sonlu ElemanlarYöntemi kullanılmış ve ANSYS Programından yararlanılmıştır. Sonuçlar grafiklerlegösterilmiş ve kritik durumlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corner welding is freguently applied in constructive desing. In this study, analysis incorner welding is aimed. In addition, T welding ( which is the another application ofcorner welding) is also examined. In this work, stress in welding notch and theireffects on welding area are examined and the approach for the ideal case is alsoinvestigated. Marthensitic stainless steel is selected as a material in the experiment.For the analysis, finite element method is used and ANSYS commercial package isalso employed. Results are shown in graphs and critical cases are also defined.