Benzin istasyonu çalışanlarında genotoksik etkinin araştırılması
The investigation of genotoxic effects in gasoline station attendants
- Tez No: 712659
- Danışmanlar: PROF. DR. BENSU KARAHALİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Benzin istasyonu çalışanları, benzin buharında bulunan benzen ve araç egzoz emisyonunda bulunan dizel partiküler madde, bazı polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar), nitro-PAH'lar, metaller ve aldehitler gibi pek çok genotoksik ve karsinojenik potansiyeli olan kimyasal maddeye maruz kalmaktadır. Benzin Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından Grup 2B“insanlar için olası karsinojen”olarak sınıflandırılmıştır. Olası genotoksik ajanlara mesleki maruziyeti olan çalışanların genetik olarak izlenmesi, kanser gibi hastalıkların erken dönemde tespit edilmesine olanak tanır. Sunulan tez çalışması ile benzin istasyonu çalışanlarının genotoksisite riskinin çeşitli genotoksisite biyogöstergeleri ile araştırılması amaçlanmıştır. Genotoksik etki periferal kan lenfositlerinde Comet, kromozomal aberasyon ve sitokinezin durdurulduğu mikroçekirdek testleri ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gasoline station attendants are exposed to numerous chemicals that might have genotoxic and carcinogenic potential, such as benzene in gasoline vapor and diesel particulate matter, several polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs), nitro-PAHs, metals and aldehydes remain in vehicle exhaust emmissions. Gasoline has been classified as“Group 2B – possibly carcinogenic to humans”by the International Agency for Research on Cancer (IARC). Genetic monitoring of workers with occupational exposure to possible genotoxic agents allows early detection of adverse effects such as cancer. With the presented thesis, it is aimed to investigate the genotoxicity risk of gasoline station attendants with various genotoxicity biomarkers. The genotoxic effect was measured by Comet, chromosomal aberration and cytokinesis-block micronucleus assays in peripheral blood lymphocytes.