Benzin istasyonlarında ve araçlarda benzin buharlarının hava kirlenmesine etkisi ve alınması gereken önlemler
The Effects of gasoline vapor emissions at gasoline stations and motor vehicles to air pollution and preventive measures
  1. Tez No: 106280
  2. Yazar: ŞULE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Fotokimyasal smogun başlıca bileşeni olan ozon (O3); canlı ve cansız yaşam üzerinde olumsuz etkiler meydana getiren bir gazdır. Özellikle son 20-25 yıldır hava kirliliğine neden olan önemli çevre problemlerinden birisidir. Ozon; atmosferde birincil kirletici olmayıp, ancak güneş ışığı varlığında uçucu organik bileşikler (VOC) ile NOx gazlarının kimyasal reaksiyonu sonucu meydana gelmektedir. Ozon gazının atmosferdeki konsantrasyonunu azaltmak için VOC ve NOx gazlarının atmosferdeki konsantrasyonlarını sınırlandırmak gerekmektedir. Atmosferdeki uçucu organik bileşiklerin kaynağının yaklaşık % 50'si benzin istasyonlarında ve motorlu taşıtlarda benzinin buharlaşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Benzin buharı uçucu organik bileşiklerden meydana gelmektedir. Türkiye'de bu konuyla ilgili olarak henüz bir çalışma yapılmamış olup, bu çalışmanın ileride yapılacak girişimlere bir basamak olması amaçlanmaktadır. Benzinin terminallerden tankerlere, tankerlerden yer altı depo tanklarına, yer altı depo tanklarından motorlu taşıtların yakıt deposuna olan transferinde her bir aşama benzin buharı emisyonları açısından potansiyel bir kaynaktır. Uçucu organik bileşiklerin atmosfere kaçışını önlemek için benzin transferinin yapıldığı her bir aşamada uygulanabilecek kontrol mekanizmaları geliştirilmiştir. Bu sistemler Kanada, Amerika ve İngiltere'de büyük oranda uygulanmakta olup, daha kesin çözüm yöntemleri geliştirmek amacıyla araştırmalar halen devam etmektedir. Bu çalışmada; ozon kirliliğinin ciddi boyutlara ulaştığı İstanbul genelinde atmosfere kaçan benzin buharı emisyon miktarları tankerler, yer altı depo tankları ve motorlu taşıtlar için ayn ayrı incelenmiştir. Hesaplamalarda Kartal, Göztepe ve Florya meteoroloji istasyonlarından alman yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Mayıs-Eylül aylarındaki toprak ve hava sıcaklığının ortalama değerleri İstanbul'un geneli için kabul edilmiştir. Ayrıca Türkiye'de üretilen benzinin Reid buhar basıncın 7, 8, 9 ve 10 olması durumuna göre hesaplamalar yapılmıştır. İstanbulun her ilçesindeki benzin istasyonlarında sıçratmalı, daldırmalı ve buhar geri kazanım sisteminin uygulanması halleri için ayrı ayrı hesaplanmıştır. İstanbul'da şu anda benzin istasyonları ve motorlu taşıtlardan kaynaklanan kayıpların % 0,27-0,36 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Yer altı depolarında daldırmalı beslemenin uygulanması ile emisyon miktarında % 30 bir azalma benzin buharı geri kazanma sisteminin uygulanması durumunda ise emisyon miktarında % 96 azalma olduğu tespit edilmiştir.Benzinin reid buhar basıncının artmasıyla da emisyon miktarı artmaktadır.Benzin buharının geri kazanılması ; ülke ekonomisi, hava kirliliği ve istasyon çalışanları açısından oldukça önemlidir. Tanker deposunun beslenmesi esnasında atmosfere kaçan benzin buharı emisyon miktarları sıçratmalı ve daldırmalı besleme halleri için hesaplanmıştır. Daldırmalı beslemenin uygulanması dolum tesislerinde emisyon miktarını % 60 azaltacaktır. vıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ozone (O3) which is a main compound of photochemical smog has harmfull effects on humans, plants and materials. Especially, it has been one of the most important environmental problems which causes air pollution. Ozone isn't a primary pollutant in atmosphere but it forms as a result of photochemical reactions between Nox, sunlight and also volatile organic compounds (VOC's).In order to control ozone VOC and NOx concentrations in atmosphere must be decreased. Approximately 50% of VOC emissions source is vaporisation of gasoline at service stations and motor vehicles' fuel tank. Gasoline vapor due to volatile organic compounds. Especially in Canada and America since 20 years investigations have been continuing to prevent the escape of gasoline vapors into atmosphere and to recover them. There is no study about this subject in Turkey yet. The aim of this study is to investigate the gasoline vapor emission concentrations in Istanbul be helpfull for the future investigations on this subject. When each grade of gasoline is carried from terminals into tankers, from tankers into underground storage tanks, from underground storage tanks into motor vehicles' fuel tank, that is a potential source of VOC emissions. Some control mechanism which are applied to each rank of gasoline's transporation have been improved to prevent the escape of gasoline vapors into the atmosphere. These control mechanism are applied in many regions of Canada, America and England. Futher investigations have been continuing. In this study ; gasoline vapor emissions which escape into the atmosphere made ozone pollution reach dangerous levels, studied seperatedly for tankers, underground storage tanks and motor vehicles. In calculations, for the general accepted avarage values of Istanbul's ground and air heat degree which were gotten by Kartal, Göztepe and Florya meteorology stations. These ground and air heat degrees belong to the period between May-September. Also reid vapor pressure's (RVP) of gasoline are 7,8,9, and 10 psia in Turkey and gasoline vapor emissions were calculated for each RVP. The underground storage tank situation of each county investigated and gasoline vapor emissions calculated by the splash loading method, the submerged loading method and the vapor recovery system.Gasoline vapor emission losses are 0,27- 0,36 % because of service sations and motor vehicles in Istanbul. Gasoline vapor emissions calculated by the submerged loading method are 30 % lower than values calculated by the splash loading method that is recently applied all over Istanbul. if vapor recovery systems are applied in gasoline storage tanks all over Istanbul gasoline vapor emissions, values seem to decrease by 96%. Gasoline vapor emissions were calculated by the submerged and splash loading methods in tankers. Gasoline vapor emissions calculated by the submerged loading method are 60 % lower than values calculated by the splash loading method. IX