Maden ocaklarındaki tozlanmanın önlenmesi
Prevention of dust at mines
  1. Tez No: 181872
  2. Yazar: İLKAY ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRALİ ALOSMAN SEYFETTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, geri kazanım yöntemlerinden faydalanarak madenlerde toz tutmayöntemleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Maden ocaklarından ( kireç, taş, mermer vb. )yapı malzemesi alınması sırasında çevreye yayılan toz ile ocak atmosferi ve çevrekirlenir. Bu sebeple çevrenin korunması için bu tezin önemi büyüktür. TürkiyeCumhuriyeti'nde böyle bir araştırma ilk olarak yapılmaktadır. Elde edilen sonuçlarliteratürden hem deneylerle hem de grafiklerle gösterilmiştir. Tezin sonucundasunulan yöntemlerin maden ocaklarında uygulanması zor değildir ve yüksekmaliyetler gerektirmemektedir. Ülkemizde uygulanması bakımından büyük önemtaşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on removal of dust at mines utilising recycling methods. The dustarising from mining process causes environment and air pollution. At this point theimportance of the study comes out. This is the first study in which recycling ofresidual material namely dust investigated throughly. The results which can be seenon the charts and graphics show the essence and importance of the research. Themethods suggested do not require excessive financial resources, and they are quiteeasy applicable. Realizing these methods have great importance for sake of ourcountry.