Elektrikli ve elektronik atıkların geri kazanımı ve muğla ili pilot proje uygulaması
Recycling of waste electrical and electronic equipments: case study of muğla municipality
  1. Tez No: 181873
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son yıllarda hızla gelişen teknoloji, elektrikli ve elektronik ürünlerdeki tüketimiartırmakla birlikte elektrikli ve elektronik atık (e-atık) problemini de beraberindegetirmiştir. e-atıkların civa, kurşun, kadmiyum, krom gibi ağır metaller,kloroflorokarbon (CFC), klorlubifeniller (PCB), polivinil klorür (PVC) ve bromlualev geciktiriciler gibi halojenli bileşikler, asbest ve arsenik gibi tehlikeli ve toksikkirleticiler içermesi bertaraf aşamasında ciddi önlemlerin alınması gereklikılmaktadır. Bu çalışmada Avrupa Birliği direktiflerinde belirtilen elektrikli veelektronik üretimde zararlı maddelerin sınırlandırılması olan RoHS ve AEEEyönetimi konuları incelenmiş Avrupa birliği ülkelerindeki uygulamaları araştırılmış,elektrikli ve elektronik atıkların geri kazanım yöntemi ve ülkemizdeki e-atıkyönetimi konusundaki çalışmalar incelerek Muğla ilinde uygulanan bir pilot proje ileevlerden ve teknik servislerden e-atıkların ayrı toplanması ve geri dönüşümüçalışması yapılarak sonuçları sunulmuş ve sonuç olarak bu pilot projedeki e-atıkyönetimi anlayışının bütün ülke geneline uygulanabilirliği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years consumption of electrical and electronic equipments have beenincreased by technology and because of this waste electrical and electronic (e-waste)equipments problem have been come together .The e-wastes contain certain heavymetals such as mercury, lead, cadmium, chromium etc. CFC, PCB, PVC,halogenated compounds, asbestos and arsenic they require substantial precautions indispoal stage. In this study Restriction of the use of certain Hazardous Substances(Rohs) and WEEE management which state in EU directives, applications in EUcountries have been researched. E-waste recycling and studies in our country aboute-waste management examined then in Muğla municipality a pilot project about e-waste collecting from houses, technical services and recycling of them have beendone then results were presented Finally applying to all over our country this e-wastemanagement has been stated.