MRP’den ERP’ye geçişteki sorunlar için bir çözüm önerisi
A solution suggestion for problems at transition from MRP to ERP
  1. Tez No: 181881
  2. Yazar: AKIN SAMİ MUMCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI CEDİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
MRP ana üretim çizelgesinde belirtilmiş üretim miktarlarını üretmek için gereklimalzeme ihtiyacını planlayan bir bilgi sistemidir. Bu yapı üretim ve envantersüreçlerinin yönetimi için iyi bir yönetim felsefesidir. Fakat işletmenin tümsüreçlerini kontrol edebilmek için uygun bir çözüm değildir. Buna rağmen işletmelertüm iş süreçlerinin kontrol etmek istemektedirler. Bu yapının başarı kazanabilmesiiçin ERP nin ne anlama geldiği bilinmeli ve ERP nin önemi fark edilmelidir.Bu çalışmada, yapılan ERP kurulum süreçlerinde karşılaşılan sorunlar genel anlamdaele alınarak, işletmelerin ERP kurulum süreçlerini başarılı bir şekilde sürdürebilmesiiçin dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde durulmuştur.Bölüm 1 de Kurumsal kaynak planlamanın çekirdeği olan Malzeme ihtiyaçplanlaması yapısı vurgulanarak, ERP `nin işletmeler açısından gerekliliğivurgulanmıştır.Bölüm 2 de Malzeme ihtiyaç planlaması ve Üretim kaynakları planlaması kavramlarıtanımlanıp, detaylı olarak ele alınarak sistemin girdi ve çıktıları ile birlikte süreçişleyişi detaylandırılmıştır. Örnek uygulamalar ile incelenmiştir.Bölüm 3 te Kurumsal kaynak planlama yapısı detaylı olarak tanımlanmış ve bir ERPyazılımında bulunun genel modüller ana hatları ile açıklanmıştır.Bölüm 4 te kurumsal kaynak planlama ihtiyacının belirmesi ile başlayan, ERP seçimive ERP uygulama süreci ile devam eden akış detaylı olarak ele alınarak işletmelerinbu süreçte karşılaşmış oldukları sıkıntılar ve başarı için dikkat edilmesi gerekennoktalar üzerinde durulmuştur.ERP sistemleri teknolojik gelişmeler paralelinde iş süreçlerinin entegrasyonuna vestandardizasyonuna odaklanırlar. Bu amaçlar doğrultusunda fark edilmeden birçokkontrol ve fayda sağlanır. Fakat en önemli şey uyarlama sürecini başarıylayönetmektir.
Özet (Çeviri)
MRP is an information system used to plan the materials required to produce thequantities and items specified in the master production Schedule. This solutionmaybe a good choice for the production and inventory process. But it is not enoughto control all of the departmants in companies. Therefore, companies would like tocontrol all departmants with integration. But for the success first of all we have tounderstand what it means. We have to recognize the importance of ERP.In that study, problems which can be faced during the implementation of the ERPprocess are evaluated and important points are underlined which must be taken intoconsideration so that to reach success during the implementation.In part one, core of the enterprise resource planning of which name is materialrequirement planning -MRP is mentioned and necessity of the ERP is emphasized.In part two Material requirement planning and Production resources planning notionsare defined, systems input and outputs are considered and process is examined withsamples in detail.In part three ERP structure is defined and modules which are found in an ERPpackage is explained generally.In part four the workflow which triggered with the requirement of ERP continueswith decision and implementation process is detail explained, in addition to that theproblems which organizations faced with during that process is also mentioned andpoints which is necessary for the success is also explained.ERP systems focus on work process integration and standardization with technicalinnovations. At this goal many different benefits and control comes with this systemautomatically.The most importent thing is to manage the implementation withsuccess.