Önleyici bakım politikası altında optimum stok miktarının bulanık mantık yöntemiyle belirlenmesi
Optimization of buffer inventory for regular preventive maintenance using fuzzy logic
  1. Tez No: 181884
  2. Yazar: MEHMET FATİH TAŞKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Makine arızaları ve işlem zamanlarındaki değişim üretim sistemini ekonomikkayıplarla birlikte zarara uğratır. Makine sorunlarını engellemeye çalışan bu bakımaktiviteleri ekonomik aktiviteleri düşürür. Fakat üretim tesisinin onarım veyaönleyici bakım süresince eksik stok durumuna bağlı olarak talep dekarşılanamayabilir. Bu yüzden en uygun ürün miktarlarıyla stok bulundurmamamaliyetlerini düşürmek için emniyet stoku oluşturmaktayız.Bu çalışmada, iki adet zamana bağlı yıpranan tesis ve aralarında bulunan bir emniyetstoklu seri üretim sistemi göz önüne alınmıştır. Amacımız, önleyici bakım politikasıuygulanan sistemin herhangi bir arızalanma, kesintiye uğrama ve eksik stokdurumuna düşmeden üretime devam edebilmesini sağlayan en uygun emniyetstokunu bulanık mantık yöntemiyle belirlemeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Breakdowns and operation time variability of a machine can disrupt a manufacturingsystem with economical losses. Maintenance activities which prevent machinefailures reduce these economic costs. But during the preventive maintenance orrepair time of a manufacturing facility, the demand can not satisfy due to an out-of-stock. So we produce a buffer inventory to decrease the shortage costs with optimalproduct sizes.In this study, we considered a serial production system with two aging facilities andbuffer inventory between of them. Our aim is to determine the optimal bufferinventory to operate the system without any breakdowns, failures and stock-out casesunder regular preventive maintenance using fuzzy logic.