Development of reliability-based maintenance policies for haul trucks in a surface mine
Bir açık ocak işletmesinde kullanılan taşıma kamyonları için güvenilirlik tabanlı bakım ve onarım politikaları geliştirilmesi
  1. Tez No: 758301
  2. Yazar: MERT SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Büyüyen üretim pazarı ve buna bağlı olarak hammadde gereksinimlerindeki artış, madencilik şirketlerine birim işletme maliyetlerini kontrol altında tutarak daha yüksek oranda üretim gerçekleştirme baskısı yaratmaktadır. Maden makine performansları, bakım süreleri ve işletme maliyetlerindeki değişimler, makine filolarının operasyonel sürdürülebilirliğine en çok etki eden parametrelerdir. Buna göre, üretim dinamikleri ve filoda yer alan makinelerin konfigürasyonu dikkate alınarak güçlü ve güncel bakım-onarım politikalarının geliştirilmesi, madencilik üretimi için hayati öneme sahiptir. Bir bakım-onarım politikası; düzeltici onarım, düzeltici değişim, önleyici değişim, şartlı bakım ve düzenli denetimler gibi çeşitli iş paketlerini bünyesinde barındırabilir. Hangi bakım-onarım paketinin politikaya dahil edilmesi gerektiği, bileşenlerin tamir edilebilirlik veya değişim koşullarına ve her bir kararın beklenen finansal etkisine bağlı olarak değişebilmektedir. Aynı zamanda, bir bakım-onarım politikasının aşırı bakım ve yetersiz bakım arasında bir denge teşkil etmesi gerektiğinden, sistemdeki bileşenlerin güvenilirlik ve onarılabilirlik davranışları karar vermede oldukça etkilidir. Bu tez çalışması, Türkiye'de bir yerüstü kömür madeni işletmesinde kullanılan altı adet kamyondan oluşan kamyon filosu için hata ağacı analizi kullanarak güvenilirlik tabanlı bakım-onarım politikaları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Filo güvenilirliğini artırmak için yedi farklı bakım-onarım politikası karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu politikaların, işletme maliyeti ve filo kullanılabilirliğine etkileri tartışılmıştır. Farklı bakım-onarım politikalarının, kullanılabilirlik oranında %59 ile %66 arasında değişen bir etki yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The growing production market and the resultant increase in raw material requirements create pressure on mining companies to achieve production at a higher rate by keeping unit operating costs manageable. It is recognized that the performance of mining machinery, maintenance downtime profiles, and operating cost variations are the main parameters effective in the sustainability of machinery fleets. On this basis, developing robust and up-to-date maintenance policies regarding operation dynamics and fleet machinery configuration is vital for mining production. A maintenance policy embodies various work packages such as corrective repair, corrective replacement, preventive replacement, on-condition maintenance, and regular inspections. Which packages need to be included in the maintenance policy for which components depend on repairability or replacement conditions of components and the expected financial benefits of each decision. Moreover, reliability and maintainability behaviors of system components are highly effective in the decision-making process since a maintenance policy should provide a balance between over-maintenance and under-maintenance. This study intends to develop reliability-based maintenance policies using fault tree analysis for a truck fleet, including six trucks operated in a surface coal mine in Türkiye. Seven maintenance policies for improving reliability were evaluated and compared according to their contributions to operating cost and fleet availability. The policy contents generated an availability variation between 59% and 66%.