Düzce ili mikrobölgesel zemin parametrelerinin haritalanması
Formation of micro regional parameter maps in duzce city
  1. Tez No: 181915
  2. Yazar: ZEYNAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNAY BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Düzce İlinin zemin parametre haritalarını hazırlayarak Düzce İli'ninyerleşime ne derece uygun olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Bu amaca uygun olarak, Düzce İli'nde imar revüzyon çalışmaları kapsamındayapılmış olan, 285 zemin sondajı çalışması, 185 sismik kırılma çalışması ile eldeedilen veriler incelenmiştir. Ayrıca Düzce Belediyesi tarafından yaptırılmış parselbazındaki zemin etüd raporlarından elde edilen veriler kullanılmış olup elde edilenzemin parametreleri haritalanmıştır. Oluşturulan haritalara göre sonuçları kısacaözetlersek;İnceleme alanında zemin, yaygın olarak tek jeolojik birim, Düzce ovasını doldurangenç akarsu ve göl çökellerinden oluşmaktadır. Bölgede alüvyonal malzemeninyüzeylenmekte ve kalınlığının 250m ye kadar ulaştığı düşünülmektedir. İncelemealanı genelinde yer altı su seviyesinin yüksek olması, alüvyon karakterli zemininbirçok kesiminde sıvılaşma riskinin varlığına neden olmaktadır. Bu zeminin içerdiğiçeşitli zemin tiplerine göre il genelinde değişik dağılım gösteren sismik hızlarındüşük olması paralel olarak elde edilen elastik parametre sonuçlarının da düşükolmasına neden olmuştur. Zemin tipi, yer altı suyu seviyesi, sıvılaşma riski, sismikhızlar ve sismik hızlarla paralel değiştiği görülen elastik parametre haritalarınabakıldığında inceleme alanı, merkez başta olmak üzere genelinde düşük değerler eldeedildiği ve kuzeye doğru gidildikçe zemin değerlerinde güneye nispeten yüksekdeğerlerin elde edildiği gözlenmektedir. Merkezde ve güney kesimlerdeki yoğunnüfus, deprem sonrası yapılaşma çalışmaları ve yorgun zeminin özelliklerinin sismikölçüm sonuçlarına yansıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to display whether the province Duzce is suitable for settlementor not by preparing ground parameter map of Duzce.To be in line with this aim, data which is obtained during development andreconsideration studies of Duzce province has been investigated. These studiesincluded 285 ground drilling operations and 185 seismic breaking operations. Inaddition, data gathered from the ground survey reports in parcel terms that isperformed by Duzce Municipality has been used. Moreover, these reports have led tomap the ground parameters. To conclude regarding the maps created;The ground within the area of survey, the only common geologic unit, is composedof young rivers and lake cavities filling the Duzce valley. It is considered that thealluvial material in the region has being accumulated and the thickness of this masshas reached up to 250 meters. The risk of liquefaction of alluvium characterizedmaterials in most of the ground has increased due to the fact that the level of groundwater within the area of study is high. The fact that the seismic speeds distributed inthe city in general according to various ground types are low has resulted in theelastic parameter results also being low. Looking at the ground type, level of groundwater, risk of liquefaction, seismic speeds, and elastic parameter maps changingdepending on these speeds, low values have been obtained in the area of surveyaround the city, especially in the city center. Furthermore, higher values comparedthe South have been observed toward the North. It is considered that intensepopulation in the center and the south part of the city, rebuilding works after theearthquake, and the features of strained ground have reflected on seismicmeasurement results.