Gemi inşaasında kullanılan kaynak yöntemlerinin mekanik özelliklere etkisi
The effect of welding process on mechanical properties in shipbulding industry
- Tez No: 181918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tersanelerde uygulanan farklı kalitedeki çeliklerin uygulanan kaynak yöntemleri ilemekaniksel ve mikroyapısal olarak özellikleri incelenmiştir. Kullanılan kaynakyöntemlerinin optimum parametreleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca uygulanankaynak yöntemlerinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları detaylı olarakirdelenmiştir. Bu çalışmada elektrik ark kaynağı, gazaltı kaynağı ve tozaltı kaynakyöntemleri uygulanmıştır.Kaynaklı numunelerde çekme, eğme, sertlik testleri uygulanmış ayrıca mikroyapıincelemeleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda tam-otomatik bir yöntem olantozaltı kaynağının kaynaklı numunelerin mekanik özelliklerinin daha iyi olduğugörülmüştür. Çekme deneyi sonucunda kopmanın ısı tesiri altında kalan bölgedenolmayıp düşük karbonlu çelik malzemeden olduğu görülmüştür. Eğme deneyinde isekaynaklı numunelerde herhangi bir çatlak ve yırtılma olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an A Grade and DH 36 Grade steel plates welded by manual metal arcwelding and flux cored arc welding and submerged arc welding using various typesand mechanical and metallurgical porperties of the weldment were investigated.Tensile properties, bending strength and hardness of the welded specimens wereinvestigated and optical microscopy studies were carried out. It is seen thatmechanical properties of the sample welded with low carbon steel electrode wasfound to be better. In the tensile tests fracture was always occurred in the low carbonsteel protion of the welded specimens apart from the HAZ regions. Visualobservation of the bended specimens showed no crack and tears.