Araçlarda LPG ile çalışan klima tasarımı ve uygulanabilirliğinin araştırılması
The design of vehicle air conditioner using LPG and an investigation of applicability
- Tez No: 181919
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araçlarda hazır bulunan klima sistemleri az da olsa araç motoruna yük olarakyansımaktadır. Bu ekstra yük, performans kayıplarına ve yakıt tüketiminin artmasınaneden olmaktadır.Yakıt olarak LPG kullanan sistemlere getirilebilecek küçük ekdüzenekler sayesinde araç kabini içi soğumasına katkıda bulunulması düşünülmüştür.lk bölümde literatür çalışmaları sonucunda LPG ile ilgili özellikler, ülkemizde vedünyadaki sektörleri hakkında bilgi verilmiştir. Diğer bölümlerde sırasıyla LPG'lidönüşüm sistemleri ve güvenliği incelenmiş, araç klimalarının çalışma prensipleriaçıklanmıştır.Son bölümde ise deneysel çalışmalara başlamadan önceki hazırlıklar açıklanmış,deneylere geçilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Deneylerde LPG'ninbuharlaşması esnasında dışardan aldığı ısıyı tek merkezden alması sağlanmış ve bumerkezden geçen havanın araç kabini içine yönlendirilmesi yapılmıştır.xii
Özet (Çeviri)
The air conditioner systems in the vehicles are a little load to the engine. This extraload cause the increase of the fuel consumption and less of performance. It is thoughtto help by little additional mechanism to cool the vehicle cabin, for the systemswhich use, LPG as fuel.In the first chapter, the result of the literature studies, information about the qualitiesof the LPG in our country and in the world markets is given. In the other chapters,sequently the transformation systems of LPG and the working principle of thevehicle air conditioners is explained.In the last chapter, the preparations are explained before the experimental studies andthen passed to experiments and the results evaluated. In the experiments, it isprovided that the heat is got from an only centre and the air passed from this centreand steered into vehicle cabin as the evoporation of LPG is occuned.xiii