Güneydoğu Anadolu bölgesi koşullarında geliştirilen bazı ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) hatları ile yetiştirilen bazı buğday çeşitlerinin kalite özelliklerinin araştırılması
An investigation on the quality characteristics of some bread wheat advanced (Triticum aestivum L.)lines and wheat varieties grown under Souteastern Anatolia
  1. Tez No: 181930
  2. Yazar: MEHMET MENDERİS
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen ekmeklik buğdayçeşitleri ile ileri kademe ıslah hatlarının ekmek yapma kaliteleri araştırılmıştır. Buamaçla Güneydoğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilen 16 ilerikademe hattı ile 4 ekmeklik buğday çeşiti materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmamateryali olarak kullanılan örnekler Diyarbakır ve Hazro lokasyonlarında üretilenBölge Verim Denemesinden alınmıştır.Araştırılan buğdayların 1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, nem oranı,protein oranı, kül oranı ve düşme sayısı değerleri tayin edilmiştir. Buğday örneklerilaboratuvar değirmeninde öğütülmüş ve elde edilen un örneklerinin nem oranı,protein oranı, yaş gluten oranı, kuru gluten oranı, Zeleny sedimentasyon değeri,gluten indeks değeri ve farinogram özellikleri (su kaldırma kabiliyeti, gelişmemüddeti, stabilite, yoğurma tolerans indeksi, yumuşama derecesi) saptanmıştır.Analiz sonuçları tesadüf blokları deneme desenine göre değerlendirilmiş velokasyonlar blok olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, bread making quality of bread wheat varieties and advancedbreeding lines were studied. For this purpose, material that belong to 4 varieties and16 advanced lines developed by Southeastern Anatolian Agricultural ResearchInstitute were used. Bread wheat samples were obtained from the Regional YieldTrial grown in Diyarbakır and Hazro locations.Test weight, 1000 kernel weight, moisture content, ash content, proteincontent and falling number value were determined. Flour samples were obtainedfrom laboratory mill and analyzed for wet gluten content, dry gluten content, Zelenysedimentation value, gluten index value and farinograph values (water absorptioncapacity, developing time, stability, mixing tolerance index and softening degree)..A randomized complete block design with one factor (genotypes) was employed forANOVA.