Liriomyza trifolii (Burgess) Diptera:Agromyzidae)'nin cucurbitaceae familyası bitkilerindeki biyolojisi ve zarar durumu
Biology and damage condition of liriomyza trifolii (Burgess)(Diptera:Agromyzidae) on cucurbitaceae family plants
  1. Tez No: 181931
  2. Yazar: ERKUT CİHANGİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ÇIKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, 2005 yılında Şanlıurfa ilinde ilkbahar ve sonbaharda yetiştirilen Cucurbitaceaefamilyasındaki bitkilerde (Cucurbita pepo L, Cucumis sativus L. ve Cucumis melo L. ) Liriomyzatrifolii (Burgess) (Diptera: Agromyzidae)'nin biyolojisi ve zararını tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Yapılan çalışmada sonbahar yetiştiricilik döneminde, Cucurbitaceae familyasındaki bitkilerde,ilkbahar yetiştiricilik dönemine göre daha fazla canlı larva sayılmıştır. Zararlının Sonbahar dönemindekabak ve hıyarda en fazla canlı larva tespit edilmiştir. Yapılan mandibula sayımlarına göre L.trifolii'nin İlkbahar ve Sonbahar döneminde olmak üzere Şanlıurfa koşullarında yılda iki döl verdiğitesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine biology and damage of leafminer Liriomyza trifolii(Burgess) (Diptera: Agromyzidae) on Cucurbitaceae family plants (Cucurbita pepo L, Cucumissativus L. and Cucumis melo L.) in both spring and autumn growing seasons in Şanlıurfa Province inthe years of 2005. In autumn growing season, it was determined that the number of living larvae of L.trifolii were much more than in spring growing season. In autumn growing season, the highest thenumber of living larvae of L. trifolii were determined on cucumber and squash. According to countingof mandibulae of L. trifolii there were two generations in Şanlıurfa conditions. One of them was inautumn growing season and the other in spring growing season.