Şanlıurfa ilindeki Syrphidae (diptera) türleri ve yayılışları
Syrphidae (diptera) fauna of Şanlıurfa
- Tez No: 181936
- Danışmanlar: PROF.DR. ABUZER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
değerlendirilmiş, 1152 birey toplanmıştır. Syrphinae altfamilyasından 17 tür, Milesiinaealtfamilyasından ise 5 tür belirlenmiştir. Bu türlerden Eupeodes nuba (Wiedemann, 1830), Türkiyefaunası için ilk kayıttır. Parasyrphus punctulatus (Verrall, 1873), Scaeva dignota (Rondani, 1857),Sphaerophoria turkmenica Bankowska, 1964, Syrphus vitripennis Meigen, 1822, Chrysotoxumintermedium Meigen, 1822, Paragus quadrifasciatus Meigen, 1822, Eristalinus aeneus (Scopoli,1763), Eristalis arbustorum (Linnaeus, 1758), Eristalis tenax (Linnaeus, 1758), Helophilus trivittatus(Fabricius, 1805), Syritta pipiens (Linnaeus, 1758) türleri ise Şanlıurfa ilinde ilk defa kaydedilmiştir.Bulunan türlerden, Sphaerophoria turkmenica Bankowska, 1964, Eupeodes corollae (Fabricius,1794), Episyrphus balteatus (De Geer, 1776) Melanostoma mellinum (Linnaeus, 1758), Paragusbicolor (Fabricius, 1794) ve Paragus tibialis (Fallén, 1817), bölgede en sık rastlanan türlerdendir.
Özet (Çeviri)
In the years of 2004 and 2005, 1152 Syrphidae (Diptera) specimens were collected in S.Urfa. 22species were determined totally. 17 of them were found to be belonged to the subfamilies Syrphinaeand 5 of them were found to be belonged to the Milesiinae subfamilies. Eupeodes nuba (Wiedemann,1830) is a new record for the Turkish Fauna. Parasyrphus punctulatus (Verrall, 1873), Scaeva dignota(Rondani, 1857), Sphaerophoria turkmenica Bankowska, 1964, Syrphus vitripennis Meigen, 1822,Chrysotoxum intermedium Meigen, 1822, Paragus quadrifasciatus Meigen, 1822, Eristalinus aeneus(Scopoli, 1763), Eristalis arbustorum (Linnaeus, 1758), Eristalis tenax (Linnaeus, 1758), Helophilustrivittatus (Fabricius, 1805), Syritta pipiens (Linnaeus, 1758), are new records for S. Urfa.Sphaerophoria turkmenica Bankowska, 1964, Eupeodes corollae (Fabricius, 1794), Episyrphusbalteatus (De Geer, 1776) Melanostoma mellinum (Linnaeus, 1758), Paragus bicolor (Fabricius,1794) and Paragus tibialis (Fallén, 1817), are abundant and widespread species in S.Urfa.