Arıcan 97 kestane kabağının (Cucurbita maxima) Harran ovası koşullarında adaptasyonunun belirlenmesi
Determination of adaptability of arican 97 pumpkin cultivar (Cucurbita maxima)to Harran plain conditions
- Tez No: 181935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ÇÖMLEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma 2005'te iki ayrı yetiştirme döneminde H.Ü. Ziraat FakültesiAraştırma ve Deneme alanında yürütülmüştür. Arıcan 97 çeşidi kestane kabağının(Cucurbita maxima) gerek ürün çeşitliliği gerekse ekim nöbetine yeni bir ürününgirmesi amacıyla yetiştirilme potansiyelinin, verim ve bazı kalite özelliklerininbelirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede iki farklı ürün dönemi (ana ürün veikinci ürün), iki farklı yetiştirme sistemi (fide dikimi ve doğrudan tohum ekimi) vebudama etkisi denenmiştir. Deneme bölünen bölünmüş tesadüf parselleri deseninegöre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Yapılan istatistik analiz sonuçlarına göre; ürün döneminin ilk çiçeklenmesüresi, ilk dişi çiçeğin boğum sayısı, ilk dişi çiçeğin oluşum süresi, sürgün uzunluğuve yaprak sıcaklıklarına etkisi önemli, klorofil ve yaprak alanına etkisi önemsizçıkmıştır. İkinci ürün döneminde ilk çiçeklenme süresi, ilk dişi çiçeğin oluştuğuboğum sayısı, ilk dişi çiçeğin oluşum süresi, sürgün uzunluğu ve yaprak alanıartmıştır.Fide veya tohumdan yetiştiricilik ilk dişi çiçek oluşum süresi, ürün dönemi,yaprak sıcaklığı, stoma sayısı ve klorofil b'ye önemli düzeyde etki etmiştir. Fide ileyetiştiricilikte ilk çiçeklenme süresi, ilk dişi çiçek oluşum süresi, yaprak sıcaklığı,yaprak alanı ve stoma sayısının arttığı görülmüştür.Budama faktörü ilk çiçeklenme süresi, yaprak sıcaklıkları ve klorofil b'yiönemli düzeyde etkilemiştir. Budanmış bitkilerde ilk dişi çiçeklenme süresi, ilk dişiçiçeğin boğum sayısı, ilk dişi çiçeğin oluşum süresi, yaprak sıcaklığı ve klorofilmiktarları azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the research field of the Agriculture Faculty ofHarran University in 2005. The aims of this study were determining the growthpotential, adaptability, yield and some quality characteristics of pumpkin (Cucurbitamaxima) cv. Arıcan 97, to gain new crop, for crop rotation. The experiment wasconducted at two growing seasons (main crop and second crop) and effects of twocultivation systems and pruning were investigated. The experiment was employingsplit-plot experimental design with 3 replicates.According to the result of statistical analysis, the effects of crop season on theblossoming duration, number of the node of first pistillate (female) flower, firstfemale flower development duration, length of shoot, and leaf temperature weresignificant.First blossoming duration, number of node at first flower, development offirst female flower duration, the length of shoot, and leaf area in second crop seasonwere increased.Sowing seed or transplanting the seedling was effected significantly firstfemale flower development duration and the crop seasons were increased the leaftemperature, number of stomata and chlorophyll b significantly.The factor of pruning was affected significantly on first blooming duration,leaf temperature and chlorophyll b. The first female flower development duration,leaf temperature, and chlorophyll amounts were declined.