El parmak uçlarındaki barsak bakterileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 18195
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜZEYYEN TORUN(MAMAL)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
66 ÖZET Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin çeşitli kliniklerinden Anabilim Dalımıza müracaat eden 300 kişinin sağ ve sol el parmak uçlarından örnekler alınarak incelendi. Bu kişiler arasından 200' ü dışkıladıktan sonra kendi temizlenmişlerdi. Kendi temizlenen kişilerden inceleme örnekleri temizlenmeden hemen sonra alındı. 0-1 ve 2-5 yaş grubundaki 100 kişinin ise temizlenmeleri anneleri tarafından yapıldığı için bunların ellerinden az sayıda tespit edilen bakteriler çevreden bulaşma kontrolü olarak kabul edildi. İncelemeye alınan ve dışkıladıktan sonra kendi temizlenen 200 denekden elde ettiğimiz sonuçları temizlenmede kullanılan el açısından incelersek; toplam 200 denekden 130 tanesinde temizlenmede kullanılan elin parmak uçlarında Escherichia coli' nin varlığını saptandı. Bunların ortalama koloni sayısı 101/ml olarak bulundu. Toplam 200 denekden 123 tanesinde ise yine temizlenmede kullanılan elin parmak uçlarından enterokoklar ayırd edildi. Enterokokların koloni sayım ortalaması da 220.8/ml olarak tespit edildi. İncelenen 1.4 uzun tırnaklı denekde ise temizlenmenin yapılmış olduğu elin parmak uçlarında Escherichia coli'lerin ortalama sayısı 164/ml, enterokokların ortalama sayısı 201 /mi olarak bulundu. Ayrıca tuvalet kağıtlarının geçirgenlik derecesini göstermek amacıyla denenen, 8 kat tuvalet kağıdından dışkıya ait bakterilerin birinci kattan sekizinci kata doğru geçtiği görüldü.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY İn this study the specimens obtained from the left and right fingertips of 300 patients, who were referred to our department from various clinics of Cerrahpaşa Medical Faculty, were examined 200 of these patients had cleaned themselves after defecation. The specimens were obtained from these patients immadiately after cleaning. Other 1 00 patient who were in the age groups 0-1 and 2-5, were cleaned by their mothers. So, small number of bacteria isolated from their hands were accepted as contrails for contamination from the environment. Escherichia coli were isolated from 130 patients who were in the first group, if we took into account only, the hands that had been used in the cleaning process. Average colony counts was 101 CFU/ml. Also we took into account the same criterion enterococci were isolated from 123 patients of the 200 and the average colony count was 220.8/ml. In all the 14 patients who had long nails, average colony count of Escherichia coli was 164/ml and of enterococci was 201 /ml, whose hands had been used in the cleaning process were examined. Also it was observed that, fecal bacteria were present in all the layer of 8 folded toilet paper, which had been used to clearify the permeability degree.