Due date quotation in make-to-order systems with lead time sensitive customer orders
Temin Süresine Duyarlı Müşteri Siparişlerine Yönelik Sistemlerde Termin Tarihi Verilmesi
  1. Tez No: 181985
  2. Yazar: AYHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Üretimin müşteri siparişlerine dayalı olduğu sistemlerde termin tarihi y¨onetimi birincil ¨oneme sahiptir. Ozellikle el becerisinin yo˘gun oldu˘gu ya da k¨u¸c¨uk ¸capt ¨ a proje y¨onetimi gerektiren ¸cok ¸ce¸sitli end¨ustri kollarında, uzun d¨onemde ¸sirkete en y¨uksek karı sa˘glayacak ¸sekilde daha kısa fakat yine de eri¸silebilir termin tarihlerinin verilebilmesi rekabet a¸cısından ¨onemli bir avantaj olu¸sturur. Bu ¸calı¸smada, m¨u¸sterilere geldikleri anda y¨uzde y¨uz g¨uvenilir termin tarihlerinin verildi˘gi tek a¸samalı ¨uretim sistemleri ele alınmı¸stır. Temin s¨uresine duyarlı m¨u¸sterilere ileri termin tarihleri i¸cin fiyat indirimi gerekmektedir. Fakat termin tarihlerinde sipari¸slerin t¨ur¨une g¨ore kesin kısıtlar vardır ve keyfi olarak uzatılamazlar. C¸ izelgeci, gelecek sipari¸sler hakkında zamanlama ve t¨ur bilgisine sahip olmadıgı gibi, geli¸s s¨ure¸cleri ve sipari¸s nitelikleri bilgisi olmadan ger¸cek zaman i¸cinde karar vermek zorundadır. Bu tez ¸calı¸smasında yeni bir sipari¸s ile ilgili potansiyel kararları , o anki ge¸cici ¸cizelgeye g¨ore de˘gerlendiren bir ¸cerceve ¨onerilmi¸stir. Bu ¸cer¸ceveye dayanılarak bir sipari¸sin belli bir termin tarihi ile kabul¨un¨un gelecek etkilerini tahminle, uzun vadede birim zamandaki karı eniyilemeye ¸calı¸san algoritmalar geli¸stirilmi¸stir. Sayısal deneyler, hafif yı˘gılmanın oldu˘gu ve g¨oreceli olarak y¨uksek karlı sipari¸slerin sık geldi˘gi hallerde bu algoritmaların, bir¸cok ortamda rastlanılan ilk gelen ilk hizmet g¨or¨ur (FCFS) kab
Özet (Çeviri)
Due date management is a central issue when production is triggered by customerorders. In a wide range of industries, especially if either craftsmanship is necessaryor small scale project management is employed, quoting short but still attainable duedates and sustaining the highest return for the company in the long run providesan important competitive edge. In this study, we consider a single stage make-to-order manufacturing system, where customers are quoted hundred percent reliabledue dates, immediately after they arrive. Lead time sensitive customers are offeredprice discounts in return for due dates further out. Still, quoted lead times cannotbe arbitrarily long, and strict upper bounds are imposed on these depending on thetype of the customer order. The scheduler does not have any information about thefuture arrivals in terms of their type and timing, and s/he needs to make decisions inan online setting without prior information about the arrival process or the attributes.In this thesis, a framework which evaluates the potential decisions for each order inconjunction with the current temporary production schedule is introduced. Using thisframework, a group of algorithms is developed which aim to maximize the long termprofit per unit time by estimating the future implications of accepting an order with acertain due date. Computational results demonstrate that under mild congestion andrelatively frequent arrival of high-margin orders, this group of algorithms outperformfirst-come-first-served (FCFS) order selection and sequencing approach which is typicalin many contexts.