Managing production and lead time quotation with multiple demand classes
Çoklu talep sınıfları altında üretim ve teslim tarihi bildirme
  1. Tez No: 268250
  2. Yazar: ECE SAYIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEÇİL SAVAŞANERİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada teslimat süresi atama probleminin farklı boyutları incelenmiştir. Çoklu talep sınıflarından oluşan ve teslimat süresi duyarlı Poisson tipi rassal talep ve üssel servis oranına sahip hibrit stoğa üretim ve siparişe üretim sisteminde dinamik teslimat süresi atama, sipariş kabulü ve güvenlik stoğu kararlarını dikkate alan bir model geliştirilmiştir. Modelde geç teslimat cezası ve stok maliyetleri altında karın eniyilenmesi amaçlanmıştır.Teslimat süresi esnekliği ve sistem durumu bilgisinden faydalanma bakımından farklı özelliklere sahip alternatif teslimat süresi atama politikaları belirlenmiştir. Teslimat süresi esnekliği ve sistem durumu bilgisinin öneminin belirlenmesi için optimal politika ve alternatif politikaların performansları farklı işletme şartları altında çeşitli performans ölçütleri ile değerlendirilmiştir. Bunun yanında optimal politika ve tüm siparişler için anında teslimat vaad eden bir politika altında kapasite ve stok havuzlamasının getirileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate several facets of a due-date quotation problem and develop a model considering jointly due-date quotation, order acceptance and base-stock decisions in a hybrid make-to-stock (MTS) / make-to-order (MTO) and multi-class system with lead time sensitive Poisson demand and exponentially distributed service times. We seek to maximize profit considering lateness penalties and holding costs in the model.We consider three alternative due-date quotation policies each having different properties in terms of due-date flexibility as well as the utilization of state information. In order to evaluate the value of due-date flexibility as well as state information, the performances of the optimal policy and alternative policies are evaluated for various performance measures under different operating conditions. We also discuss the benefit of joint pooling of inventory and capacity under optimal policy and an accept-all policy.