Group divisible designs
Gruplara bölünebilen tasarımlar
  1. Tez No: 182083
  2. Yazar: GÜVEN YÜCETÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. SELDA KÜÇÜKÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez Gruplara Bü lunebilen Tasarımlar (GDD'ler) uzerinedir. GDD'ler Kombina-oü ütoryel Tasarımlar Teorisindeki ana yapılardan birisidir. GDD'ler ilk defa 1975'deHanani tarafından tanımlanmıs ve o gunden bu yana mesala PBD, Frame ve BIBDş ügibi kombinatoryel yapıların insaasında sıkca kullanılmıstır.ş ş şBir GDD (X, G, B) uclusu olarak tanımlanır oyle ki, X noktaların olusturduguüş ü ü şü ˇkume olmak uzere, asagıdaki ozelliklerin saglanması gerekir:şË‡ü ü ü ˇ(1) G X'in gruplar dedigimiz parcalarından olusur.ş şË‡(2) B X'in alt kumlerini (blokları) iceren bir kumedir oyleki bir grup ve bir blokşü ü üen fazla bir noktada kesisebilir.ş(3) Farklı gruplardan secilen her ikili sadece ve sadece bir blokta gorunur.ş üü ügu1 gu2 . . . gus cesitindeki bir K − GDD oyle bir GDD'dir ki her blogun uzunlugusşş ü ˇ ˇ12K kumesinin icindedir ve her i = 1, 2, . . . , s icin gi buyuklugundeki gruptan uiş şü ü ü üˇütane vardır. Bizim calısmamızda her blogun uzunlugu sabit bir k'dr. Bu tezdeşş ˇ ˇanlatacaklarımız:(1) 3 − GDDs cesitleri:şş(i) gu (duzenli 3 − GDDs)ü(ii) gu m1(iii) gu 1t(iv) g1 v1 1 g(2) 4 − GDDs cesitleri:şş(i) gu (duzenli 4 − GDDs)ü(ii) gu m1 .v
Özet (Çeviri)
This thesis is on Group Divisible Designs (GDDs), one of the main structures inCombinatorial Design Theory. GDDs were first introduced by Hanani in 1975 andwidely used in constructing other combinatorial structures such as pairwise balanceddesigns, f rames and balanced incomplete block designs since then.A GDD is a triple (X, G, B), where X is the point set, which satisfies the followingproperties:(1) G is a partition of X into subsets called groups.(2) B is a set of subsets of X (called blocks) such that a group and a block contain atmost one common point.(3) every pair of points from distinct groups occurs in a unique block.A K − GDD of type gu1 g2 2 . . . gus is a GDD where every block has size from theus1set K and there are ui groups of size gi , for i = 1, 2, . . . , s. In our study all blockshave size k. In this thesis we will present:(1) 3 − GDDs of type:(i) gu (uniform 3 − GDDs)(ii) gu m1(iii) gu 1t(iv) g1 v1 1 g(2) 4 − GDDs of type:(i) gu (uniform 4 − GDDs)(ii) gu m1 .iv